FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Olbrzymie bąble na niebie wystraszyły Włochów. Wiemy, czego były zapowiedzią

Chwile grozy przeżyli mieszkańcy włoskiej Ferrary. Nad ich głowami rozegrał się dramatyczny spektakl. Pojawiły się chmury do złudzenia przypominające olbrzymie bąble. Czego były one zwiastunem?

Chmury mammatus na niebie zapowiadają burzę. Fot. Pixabay.
Chmury mammatus na niebie zapowiadają burzę. Fot. Pixabay.

Niebo nad włoską Ferrarą przybrało złowieszczego wyglądu. Słoneczny dzień w kilka chwil zmienił się w zmrok. Nad miasto nadciągnęła przerażająca chmura, która do złudzenia przypominała olbrzymie bąble lub krowie wymiona.

Właśnie od krowich gruczołów mlekowych obłoki te zaczerpnęły swoją łacińską nazwę. To mammatusy, czyli chmury zwisające z dolnej części chmury burzowej, najczęściej spod tzw. kowadła, czyli wierzchołka chmury deszczowo-burzowej Cumulonimbus.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez EXTREMEWEATHER.CLUB (@xwxclub)

Formowane są przez bardzo silne prądy powietrzne panujące na pograniczu troposfery i stratosfery, najczęściej na wysokości około 10 kilometrów nad powierzchnią ziemi. Czy to we Włoszech, czy też w Polsce, zawsze stanowią zapowiedź burzy, często gwałtownej.

I tak też się stało w Ferrarze. Nad miasto nadciągnęła ściana deszczu z gradem, a wiatr stał się porywisty. Bąble na niebie stanowiły ostrzeżenie dla mieszkańców, aby czym prędzej szukali bezpiecznego schronienia.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news