FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wiesz, z których drzew spadły te liście? Z naszym poradnikiem wszystkie je łatwo rozpoznasz

Jesień to najlepszy czas, by nauczyć się odróżniać liście. Dzięki naszemu poradnikowi będziecie potrafili nazwać każdy z nich i przekazać tę wiedzę swoim dzieciom.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Dawniej każdej jesieni dzieci zbierały liście, które wklejały do specjalnych zeszytów. Każdy liść otrzymywał nazwę drzewa, z którego pochodził. Dzisiaj ten zwyczaj zaczyna się zacierać, a przecież to nie tylko świetna zabawa, lecz również nauka otaczającej nas przyrody, z którą kontakt zaczyna słabnąć.

Aby przybliżyć naszym czytelnikom to, co jesienią spotykamy niemal na każdym kroku, postanowiliśmy pokazać te najbardziej popularne rodzaje liści, wraz z ich opisami. Każde drzewo ma liście o innym kształcie, inaczej też zmieniają barwę, dzięki czemu łatwo je zapamiętać.

Jeśli w najbliższym czasie będziecie się wybierać na spacer do parku, wykorzystajcie to, co udało się Wam zapamiętać. Spróbujcie pozbierać różne rodzaje liści i przypomnieć sobie z jakiego drzewa opadły na ziemię. Warto żeby Wasze dzieci założyły sobie zeszyty i kontynuowały pouczającą tradycję kolekcjonowania liści.

Dlaczego liście zmieniają barwę?

Wiosną i latem liście pełnią funkcję fabryk, które produkują w sobie niezbędną dla drzewa „żywność”. Powstaje ona w komórkach zawierających chlorofil, czyli zielony barwnik. To właśnie dzięki niemu liście mają soczysty, zielony kolor. On też pozwala liściom pochłaniać energię słoneczną, która następnie jest wykorzystywana w procesie transformacji dwutlenku węgla i wody w węglowodany, takie jak cukry i skrobia.

Jednak, gdy nadchodzi jesień, temperatury spadają, dzień błyskawicznie się skraca, a wraz z nim do liści docierają coraz to mniejsze ilości promieni słonecznych, drzewa muszą przygotować się na najbardziej niesprzyjający okres w roku. Rezygnują ze wszystkiego, co nie jest im niezbędne, i co może powodować utratę ciepła, wody i składników mineralnych.

Tym elementem są liście. Jeszcze w sierpniu możemy zauważyć, że ich kolor zaczyna ulegać zmianie. Nie są już tak zielone, jak jeszcze w czerwcu czy lipcu. Jednak proces zmiany ubarwienia najszybciej zaczyna postępować wraz z nadejściem września, by swoje apogeum osiągnąć w październiku.

Chlorofil zawarty dotąd w liściach zaczyna ulegać rozpadowi, przez co drzewa zaczynają wytwarzać antocyjany. Barwniki te sprawiają, że kolor liści systematycznie się zmienia. Najpierw zieleń przechodzi w żółć, następnie w pomarańcz i czerwień, aż wreszcie w brąz i wówczas liście opadają na ziemię.

Dzięki różnym rodzajom pigmentów, liście mienią się całą paletą barw. Zielone liście barwi chlorofil, w żółtych występują ksantofile, w pomarańczowych karoteny, a w czerwonych antocyjany.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news