FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Szokujący pomysł naukowców. Chcą ponownie zamrozić oba bieguny. Potrzebują tysięcy samolotów

Naukowcy wpadli na naprawdę kontrowersyjny pomysł. Aby powstrzymać masowe roztapianie się lądolodów na biegunach chcą ponownie je zamrozić. Jak to się może skończyć?

Zdjęcie satelitarne Arktyki. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne Arktyki. Fot. NASA.

Globalne ocieplenie postępuje, wieczne lodowce roztapiają się, a gazy cieplarniane jak były emitowane, tak nadal są i nie widać żadnego znaczącego postępu w tej materii. Tymczasem ekolodzy biją na alarm przed kryzysem klimatycznym, zaś naukowcy wpadają na coraz bardziej szalone pomysły.

Tym razem chcą zatrzymać wielkie topnienie obu biegunów za pomocą największego projektu geoinżynieryjnego w dziejach ludzkości. Ma być on jednym z najtańszych i najprostszych do osiągnięcia, choć na pierwszy rzut oka wcale tak nie wygląda.

Arktyka i Antarktyka, które należą do najszybciej ocieplających się obszarów Ziemi, a rozpad lądolodów oznacza podnoszenie się poziomu światowych oceanów i zalewanie miejscowości położonych na wybrzeżach, niekiedy nawet całych krajów.

Naukowcy z Uniwersytetu Yale w USA, którzy twierdzą, że tylko ich pomysł nas uratuje, chcą z pokładu samolotów rozpylać w atmosferze aerozole, które miałyby za zadanie blokować światło słoneczne docierające do powierzchni lodu i zapobiegać jego roztapianiu.

Jest jednak jeden problem, ponieważ, aby rozprowadzić w atmosferze tak duże ilości aerozoli trzeba wykonać aż 175 tysięcy lotów każdego roku, a to wiąże się ze znaczną emisją dwutlenku węgla, który jest przecież gazem cieplarnianym.

Badacze wyliczyli jednak, że emisja CO2 zostanie skompensowana przez efekt całego projektu, który zatrzyma topnienie lodu i podnoszenie się poziomu oceanów. Ma się to stać kosztem aż 10 miliardów dolarów rocznie.

To też nie za dużo, ponieważ jeden tylko huragan Ian poczynił na Florydzie szkody rzędu kilkudziesięciu miliardów dolarów, a wszystkie klęski żywiołowe razem wzięte każdego roku kosztują ludzkość setki takich miliardów.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Nature.

prognoza polsat news