Obecnie huragan Ian przechodzi nad Morzem Karaibskim, gdzie jego rozbudowane chmury burzowe przynoszą potężne ulewy na Wyspach Kajmana i w zachodniej części Kuby. Z każdą godziną nasila się deszcz m.in. w Hawanie. Apogeum nadejdzie we wtorek (27.09) po południu.
Wówczas nad zachodnią częścią głównej wyspy Kuby przejdzie oko huraganu. Ian będzie wówczas huraganem trzeciej kategorii ze średnią prędkością wiatru powyżej 180 km/h i porywami przekraczającymi 230 km/h.
Ulewy spowodują powodzie i osunięcia ziemi. Miejscowości położone na zachód od Hawany zostaną odcięte od świata. Huraganowy wiatr zniszczy sieć energetyczną, a domy i drogi znajdą się pod wodą.
Huragan Ian spustoszy Florydę
Następnie żywioł przeniesie się nad wody Zatoki Meksykańskiej i ponownie przybierze na sile, osiągając w środę (28.09) czwartą, przedostatnią kategorię w skali siły tego typu zjawisk, cały czas zbliżając się do Florydy. Wiatr przekroczy 225 km/h, a porywy 250 km/h.
W czwartek (29.09) jego oko wkroczy na ląd, najprawdopodobniej między wybrzeżami północno-zachodniej Florydy i wschodniej Alabamy. Największe ryzyko obejmuje obszar w okolicach miasta Tampa.
Mieszkańcy Florydy szykują się na najpotężniejszy huragan od 5 lat. Ze sklepów w panice znikają nie tylko artykuły pierwszej potrzeby, w tym żywność i woda, ale też świece, baterie i ładowarki. Mieszkańcy wybrzeży wykupują też płyty z prefabrykatów, którymi zabijają okna i drzwi.
Live capture of #HurricaneIan from the @Space_Station just south of Cuba at 3:02pm EDT today. Great work #CRONUS flight controllers @NASA_Johnson for your expert tracking!@accuweather @weatherchannel @NHC_Atlantic
— ISS Above (@ISSAboveYou) September 26, 2022
Sep 26, 2022 pic.twitter.com/nSpuH5zyBT
Rozpoczęły się też masowe ewakuacje środkowo-zachodniego wybrzeża Florydy. Miliony mieszkańców uciekają w głąb lądu. Ian przyniesie burze, ulewy, wichury, a nawet tornada w całej południowo-wschodniej części USA.
Lot w kierunku Księżyca opóźniony
Niestety, huragan Ian będzie mieć też wpływ na kluczową misję Artemis I. NASA w obawie przed uszkodzeniem jest zmuszona schować do hangaru rakietę Space Launch System, która znajduje się na wyrzutni startowej Przylądka Canaveral.
Due to weather predictions related to Hurricane Ian, @NASA teams will roll the #Artemis I @NASA_SLS rocket and @NASA_Orion spacecraft back to the Vehicle Assembly Building at @NASAKennedy.
— NASA Artemis (@NASAArtemis) September 26, 2022
First motion is targeted for 11 pm ET tonight: https://t.co/Bx7oanmpa4 pic.twitter.com/wwPds84R36
To oznacza kolejne opóźnienie daty debiutanckiego startu rakiety w kierunku Księżyca, która odkładana jest już od miesiąca, najpierw z powodu usterek, a następnie krótkiego okna startowego. Wiemy już, że rakieta nie poleci ani we wtorek (27.09), ani też w poniedziałek (1.10). Najbliższy możliwy termin to dopiero początek listopada.
Źródło: TwojaPogoda.pl / NHC.