FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Panika przed potężnym żywiołem, który uderzy we Florydę. Przez niego nie polecimy w stronę Księżyca

W kierunku Florydy zmierza potężny huragan imieniem Ian, który nie tylko przyniesie niszczycielskie ulewy, powodzie i wichury, ale również kolejny raz opóźni wystrzelenie kluczowej misji w kierunku Księżyca.

Zdjęcie satelitarne huragan Ian. Fot. ABC News.
Zdjęcie satelitarne huragan Ian. Fot. ABC News.

Obecnie huragan Ian przechodzi nad Morzem Karaibskim, gdzie jego rozbudowane chmury burzowe przynoszą potężne ulewy na Wyspach Kajmana i w zachodniej części Kuby. Z każdą godziną nasila się deszcz m.in. w Hawanie. Apogeum nadejdzie we wtorek (27.09) po południu.

Wówczas nad zachodnią częścią głównej wyspy Kuby przejdzie oko huraganu. Ian będzie wówczas huraganem trzeciej kategorii ze średnią prędkością wiatru powyżej 180 km/h i porywami przekraczającymi 230 km/h.

Ulewy spowodują powodzie i osunięcia ziemi. Miejscowości położone na zachód od Hawany zostaną odcięte od świata. Huraganowy wiatr zniszczy sieć energetyczną, a domy i drogi znajdą się pod wodą.

Huragan Ian spustoszy Florydę

Następnie żywioł przeniesie się nad wody Zatoki Meksykańskiej i ponownie przybierze na sile, osiągając w środę (28.09) czwartą, przedostatnią kategorię w skali siły tego typu zjawisk, cały czas zbliżając się do Florydy. Wiatr przekroczy 225 km/h, a porywy 250 km/h.

W czwartek (29.09) jego oko wkroczy na ląd, najprawdopodobniej między wybrzeżami północno-zachodniej Florydy i wschodniej Alabamy. Największe ryzyko obejmuje obszar w okolicach miasta Tampa.

Zdjęcie satelitarne huraganu Ian w poniedziałek wieczorem. Fot. NASA.

Mieszkańcy Florydy szykują się na najpotężniejszy huragan od 5 lat. Ze sklepów w panice znikają nie tylko artykuły pierwszej potrzeby, w tym żywność i woda, ale też świece, baterie i ładowarki. Mieszkańcy wybrzeży wykupują też płyty z prefabrykatów, którymi zabijają okna i drzwi.

Rozpoczęły się też masowe ewakuacje środkowo-zachodniego wybrzeża Florydy. Miliony mieszkańców uciekają w głąb lądu. Ian przyniesie burze, ulewy, wichury, a nawet tornada w całej południowo-wschodniej części USA.

Lot w kierunku Księżyca opóźniony

Niestety, huragan Ian będzie mieć też wpływ na kluczową misję Artemis I. NASA w obawie przed uszkodzeniem jest zmuszona schować do hangaru rakietę Space Launch System, która znajduje się na wyrzutni startowej Przylądka Canaveral.

To oznacza kolejne opóźnienie daty debiutanckiego startu rakiety w kierunku Księżyca, która odkładana jest już od miesiąca, najpierw z powodu usterek, a następnie krótkiego okna startowego. Wiemy już, że rakieta nie poleci ani we wtorek (27.09), ani też w poniedziałek (1.10). Najbliższy możliwy termin to dopiero początek listopada.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NHC.

prognoza polsat news