FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Nadeszła „fałszywa jesień”, która może się okazać wyjątkowo niebezpieczna. Dlaczego?

Liście na drzewach i krzewach znacznie wcześniej niż zwykle zmieniają swe barwy i opadają na ziemię tworząc grube dywany. To zjawisko może się okazać bardzo niebezpieczne nie tylko dla świata fauny i flory, ale również dla nas. Dlaczego?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zwykle na przełomie sierpnia i września wciąż dominuje zieleń. Jeśli się pojawiają pierwsze przebarwienia liści, to tylko miejscami. W tym roku jednak skala tego zjawiska jest znacznie większa, zupełnie jakby już nadeszła wczesna jesień, miesiąc szybciej niż powinna.

Liście zmieniają swą barwę z zielonej na żółtą, pomarańczową, czerwoną i brązową. Jednak jest to tzw. fałszywa jesień, bardzo zwodnicze i niebezpieczne zjawisko. Jego przyczyną jest niedobór opadów i bardzo wysokie temperatury.

Tak wygląda fałszywa jesień. Fot. TwojaPogoda.pl

Roślinność doznała silnego stresu, który sprawił, że chcąc zatrzymać resztki wilgoci, musi zrzucać liście. Początkowo odcinają je od dostaw składników mineralnych, przez co ulegają przebarwieniu, a następnie usychają i odpadają. Drzewo jest dzięki temu w stanie przetrwać bardzo suchy okres, którego końca w prognozach nie widać.

W tym tygodniu stres roślinności pogłębi się, ponieważ opadów będzie bardzo niewiele, a w wielu miejscach nie spadnie nawet kropla wody. Proces ten nasilą dodatkowo bardzo niskie temperatury, zwłaszcza nocami i o porankach, spadające w pobliże zera, a przy gruncie poniżej niego.

Tak wygląda fałszywa jesień. Fot. TwojaPogoda.pl

W parkach, lasach i ogrodach błyskawicznie przybywać będzie barwnych liści i dywanów przez nie tworzonych. Już teraz jest ich dużo więcej niż powinno. Najszybciej liści pozbywają się brzozy i klony ale również jarzębiny.

Obserwuje się też szybsze dojrzewanie dzikich jeżyn, jagód, orzechów laskowych oraz zanikanie owoców żywopłotu, co może się skończyć bardzo źle dla małych ssaków i ptaków, które żywią się nimi, aby zdobyć energię przed nadchodzącą zimą.

Jeśli nie zdążą zgromadzić potrzebnego tłuszczu, mogą mieć problemy z przetrwaniem zimy, a wówczas posypać się może cały łańcuch pokarmowy. Zaburzenia w naturze spowodowane anomaliami pogodowymi dają się nam we znaki coraz poważniej.

Mogą mieć wpływ na problemy z żywnością, jej dostępnością i cenami. Nie dość, że już jest drogo, to będzie jeszcze drożej. Pozostaje mieć nadzieję, że deszcze wreszcie nadejdą, ale niestety na to się póki co nie zanosi.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news