FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Arktyka zaczyna wdzierać się nad Europę i zmierza ku Polsce. Upalne lato dobiega końca

Na mapach pogody widoczne są już pierwsze oznaki nadchodzącej jesieni. Chłodne powietrze znad Arktyki zaczyna się wdzierać coraz dalej w głąb Europy. Kiedy dotrze nad Polskę i zakończy upalne lato?

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Prognozy długoterminowe wskazują, że koniec upalnego lata w Polsce nastąpi na przełomie sierpnia i września. Tym razem pogoda dostosuje się do kalendarza. Pierwsze oznaki nadchodzącej jesieni są już widoczne na dalekiej północy Europy.

W Archangielsku, na północno-zachodnim wybrzeżu Rosji, temperatura jeszcze utrzymuje się na letnim poziomie ok. 25 stopni. Jednak duża zmiana nadejdzie 29 sierpnia. Wtedy ochłodzi się poniżej 20 stopni, a później będzie tylko zimniej, w dodatku pochmurno i deszczowo.

To oznacza, że arktyczne powietrze zacznie zmierzać coraz dalej w głąb kontynentu i dotrze także nad Polskę. Pierwsze dni września zapowiadają się chłodno, miejscami temperatura może nie przekraczać 15 stopni, w dodatku będzie padać i porywiście wiać.

Mapa średniej temperatury powietrza w Europie w okresie 21-29 sierpnia 2022 (górna mapa) i 29 sierpnia - 6 września 2022 (dolna mapa). Fot. wxmaps.org

Oczywiście to nie koniec ciepłych dni, ponieważ te będą jeszcze wracać we wrześniu. Jednak z biegiem dni temperatura będzie coraz niższa, a chłodne dni zaczną przeważać nad tymi ciepłymi.

Zanim się mocno ochłodzi, w tym tygodniu będzie jeszcze gorąco, a w drugiej jego połowie także upalnie, i to w całym kraju. Jedynie pierwsze dni tygodnia na zachodzie będą chłodniejsze, w deszczu z temperaturą poniżej 20 stopni.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news