FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Lepiej uważaj na deszczówkę, bo zawiera w sobie „wieczne chemikalia”. Co to oznacza?

Deszczówka idealnie nadaje się do prania, jednak pod żadnym pozorem nie wolno jej pić. Naukowcy wykazali, że jest skażona w każdym miejscu na świecie, nawet tam, gdzie środowisko naturalne wydaje się być najczystsze. Dlaczego?

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Nie ma takiego miejsca na świecie, gdzie można spożywać deszczówkę bez jej oczyszczenia i przegotowania. Tak jest nawet w najbardziej wydawałoby się nieskażonych ludzką ręką zakątkach świata, zarówno na Antarktydzie, jak i na Wyżynie Tybetańskiej.

W obu tych miejscach, jak i wszędzie indziej, naukowcy wykryli w próbkach wody deszczowej niezwykle szkodliwe dla człowieka i zwierząt drobinki plastiku, które zawarte są m.in. w opakowaniach, tkaninach i kosmetykach.

Mowa o tzw. „wiecznych chemikaliach”, czyli toksycznych substancjach chemicznych znanych jako PFAS. Ich ilość w każdym środowisku, od obszarów polarnych aż po równik znacznie przekracza dopuszczalne normy ustalone przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA).

Syntetyczne związki chemiczne unoszą się w powietrzu i trafiają na chmury deszczowe, gdzie wnikają w krople wody i spadają ponownie na ziemię, gromadząc się w kałużach. Jeśli mokniemy w strugach deszczu, substancje te wnikają do naszego organizmu.

Wszystkie takie związki zawierają wiązania węgiel-fluor, które są jednymi z najsilniejszych wiązań spotykanych w chemii organicznej. Stąd też są niezwykle odporne na rozkład. Nawet jeśli nagle zastąpilibyśmy je czymś innym, to i tak będą się one utrzymywać na naszej planecie przez setki i tysiące lat.

Naukowcy wyliczyli, że każdego tygodnia pochłaniamy je w takich ilościach, jakbyśmy zjadali kartę kredytową. Każdy może sobie wyobrazić, co to oznacza dla naszego zdrowia i życia. Niestety, tych drobin nie jesteśmy już w stanie usunąć ze środowiska, musimy z nimi żyć. Następnym razem, gdy będzie padać deszcz, lepiej nie łapmy kropel do buzi.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Nature.

prognoza polsat news