Zgodnie z najnowszym raportem Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej IUNG, między 21 maja a 20 lipca największy deficyt wody deszczowej notowano na terenie Wału Trzebnickiego, położonego na północ od Wrocławia.
Całkiem przypadkowo to właśnie tam w miniony weekend (30-31.07) spadło najwięcej deszczu. Posterunek telemetryczny IMGW w Trzebnicy w ciągu doby odnotował aż 87 mm (litrów wody na metr kwadratowy ziemi). To tyle, ile normalnie powinno tam spaść przez cały miesiąc.
W trakcie największego natężenia opadów spadało tam w ciągu jednej godziny nawet 13 mm deszczu. Ostatecznie przestało padać po ponad 15 godzinach ciągłych opadów. Pobity został dotychczasowy rekord dobowej sumy opadów na tle całej historii pomiarów z 3 sierpnia 1970 roku, kiedy w Trzebnicy odnotowano 68 mm deszczu.
Największe sumy opadów zmierzono w pasie od Dolnego Śląska przez południową Wielkopolskę i Ziemię Łódzką po Mazowsze, a w szczególności między Wrocławiem a Łodzią. Wyniosły tam przeważnie od 20 do 50 mm deszczu, jednak lokalnie nawet dwukrotnie więcej.
Wśród miast wojewódzkich najwięcej deszczu spadło w Łodzi. Przez 25 godzin ciągłych opadów napadało aż 65 mm deszczówki. Wśród większych sum opadów 76 mm zmierzono w Namysłowie, a 69 mm w Częstochowie i Nieliszu.
Czy to koniec suszy?
Niestety, pomimo obfitych opadów, które głównie występowały na południu, wschodzie i w centrum kraju, susza ulegnie złagodzeniu tylko na chwilę, ponieważ przed nami powrót upałów, a co za tym idzie, intensywne parowanie.
Poziom rzek, poza nielicznymi wyjątkami, podniósł się nieznacznie i nadal oscyluje na poziomie stanów średnich i niskich, a lokalnie poniżej minimum okresowego. Oczywiście każda kropla deszczu jest na wagę złota, jednak w dłuższej perspektywie niedostatek opadów będzie kontynuowany.
Według prognoza na następne 2 tygodnie dominować będą deszcze pochodzenia burzowego, czyli lokalnie obfite, ale przelotne. W jednych miejscach popada mocniej, w innych nie spadnie prawie nic. Średnie sumy opadów wyniosą od 5 do 15 mm, czyli jak na sierpień, który jest zwykle jednym z najbardziej wilgotnych miesięcy, bardzo mało.
Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.