FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Gigantyczna chmura burzowa przykryła Polskę. Zalane drogi i domy, pożary od piorunów [WIDEO]

Olbrzymia chmura burzowa przysłoniła znaczny obszar naszego kraju przynosząc pioruny, ulewy i gradobicia. Doszło do podtopień dróg i zabudowań, a temperatura spadła nagle nawet o 10 stopni. Zobacz nagrania.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 28 czerwca 2022 o godzinie 18:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 28 czerwca 2022 o godzinie 18:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Nad Polskę napływa nie tylko gorące, ale też wilgotne powietrze, które objawia się w postaci wypiętrzających się chmur burzowych. Niestabilność masy powietrza jest na tyle duża, że komórki burzowe organizują się w większe formacje.

We wtorek (28.06) późnym popołudniem powstał tzw. mezoskalowy układ konwekcyjny, nazywany z angielskiego w skrócie „MCS”. To największa struktura burzowa jaka jest możliwa w naszym klimacie. Obecnie ma ona zasięg przeszło 1/3 powierzchni Polski.

Przynosi ciągłe opady deszczu, miejscami intensywne, połączone z wyładowaniami atmosferycznymi, gradem i porywistym wiatrem. Daje się ona we znaki od Małopolski i Podkarpacia przez Ziemię Świętokrzyską po Ziemię Łódzką i Mazowsze.

Piorun w okolicach Skarżyska-Kamiennej w woj. świętokrzyskim. Fot. Kamil Kurp / TwojaPogoda.pl

W wielu miejscach w krótkim czasie spadło ponad 30 mm deszczu, co skończyło się podtopieniami dróg, zabudowań, posesji i parkingów podziemnych. Ruch jest utrudniony. Grad uszkadza samochody i uprawy, pioruny wywołują pożary budynków, a porywisty wiatr łamie drzewa i uszkadza zadaszenia.

Temperatura w trakcie opadów gwałtownie się obniża. We wschodniej połowie kraju, gdzie odnotowano maksymalnie 32-33 stopnie, w kilkanaście minut ochłodziło się nawet o 10 stopni do zaledwie 22-23 stopni.

Nad zachodnie regiony, po ostatnich deszczach i burzach, napłynęła chłodniejsza masa, która sprawiła, że temperatura nie zdołała już przekroczyć 25 stopni. Największe ochłodzenie odnotowano miejscami na Pomorzu, gdzie było nie więcej niż 19 stopni.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

prognoza polsat news