FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tropikalne noce nie pozwolą nam zasnąć. Temperatura nie spadnie poniżej 20 stopni. Jak sobie radzić?

Nadchodzące noce będą nosiły miano tropikalnych, ponieważ temperatura nie będzie spadać poniżej 20 stopni, a przez to będzie panować duchota, nie pozwalająca na spokojny sen. Mamy praktyczne porady, które pozwolą Wam zasnąć i być wypoczętym.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Przed nami nie tylko upalne dni, lecz również bardzo ciepłe noce. Na przeważającym obszarze kraju temperatura przez większą część nocy nie spadnie poniżej 20 stopni. Meteorolodzy nazywają takie noce mianem tropikalnych.

Całkiem prawdopodobne, że w niektórych miejscowościach, zwłaszcza na zachodzie, północy i w centrum, termometry wskazywać będą 25 stopni aż do północy, a nad ranem będą nie mniej niż 22-23 stopnie.

Padnie historyczny rekord?

Czy najbliższe noce pobiją historyczny rekord ciepła? Ostatnio miało to miejsce przed jednym z najcieplejszych dni w historii polskiej meteorologii, w nocy z 9 na 10 sierpnia 1992 roku. W Jeleniej Górze odnotowano nie mniej niż 25,4 stopnia, a w Tarnowie 24,5 stopnia.

Na świecie bywały jednak dużo gorętsze noce. Ta absolutnie najbardziej upalną odnotowano 5 lipca 1913 roku w słynnej kalifornijskiej Dolinie Śmierci, gdzie temperatura przez całą dobę nie spadła poniżej 43 stopni. Tylko o 1 stopień chłodniej w Dolinie Śmierci było 7 lipca 2012 roku oraz 27 czerwca 2011 roku w Chasabie w Omanie.

Fot. TwojaPogoda.pl

W Europie rekordowo ciepła noc przyniosła mniej spektakularną temperaturę, ale nawet taką trudno nam sobie wyobrazić. 25 czerwca 2007 roku w Palermo na włoskiej Sycylii temperatura w mrokach nocy nie spadła poniżej 36 stopni.

Dla kontrastu „tropikalna noc” na Antarktydzie panowała w rejonie bazy Esperanza w maju 2016 roku, kiedy temperatura nie spadła poniżej 9 stopni.

Wielu z nas nie zaśnie

Zapewne większość z nas nadchodzących nocy będzie miała problem ze spokojnym zaśnięciem z powodu wysokiej temperatury i wilgotności powietrza. Nie jest to przyjemne, zwłaszcza, kiedy musimy być wyspani, bo następnego dnia mamy do zrobienia coś, co wymaga od nas jasności umysłu. Tymczasem po ciepłej nocy jesteśmy zmęczeni, rozbici i rozkojarzeni.

Dzieje się tak dlatego, że przez cały dzień wszelkie powierzchnie i roślinność gromadzą ciepło, które po zachodzie Słońca jest intensywnie uwalniane. Proces ten nazywa się fachowo promieniowaniem cieplnym i trwa aż do momentu następnego wzrostu temperatury, czyli mniej więcej do świtu.

Fot. Max Pixel.

Przez całą noc temperatura systematycznie się obniża, wilgotność na skutek parowania wzrasta, a wiatr przeważnie ustaje. Robi się sauna, bo wymiana powietrza z naszych mieszkań na zewnątrz i z powrotem przebiega powoli.

Duże miasta stają się wyspami ciepła, ponieważ w ich centrach jest przynajmniej o kilka stopni cieplej niż na przedmieściach i przyległych obszarach wiejskich. Aby zrozumieć ten proces wystarczy porównać temperaturę panującą w tym samym czasie w obu miejscach. Zdarzało się, że odnotowywano nawet 10-stopniową różnicę.

Sposoby na spokojny sen

Co więc zrobić, aby sen był spokojny, a my jutro gotowi do wyzwań w pracy? Przede wszystkim zjedzmy lekki posiłek, składający się w wody i warzyw, jednak nie później niż o godzinie 18:00 lub na 4-5 godzin przed snem. Aby lepiej strawić posiłek, warto dodać do niego zioła, np. walerianę.

Wieczorem warto też wypić większe ilości wody, jednak najpóźniej 2-3 godziny przed snem. Koniecznie przewietrzmy sypialnię i pozostawmy okno otwarte przez całą noc. Przed snem warto wziąć prysznic z letnią wodą, w żadnym razie nie zimną. Dlaczego? Ponieważ letnia woda otwiera pory w skórze, dzięki czemu ciepło lepiej z niej promieniuje, schładzając nas.

Fot. Max Pixel.

Istotna jest też piżama. Niektórzy wolą spać nago, inni tylko częściowo ubrani. Jeśli wybierzemy piżamę, to powinna ona być satynowa, podobnie jak pościel, dzięki czemu będziemy odczuwać przyjemny chłód. Możemy też skorzystać z wentylatora, jednak skierujmy go w ścianę, żeby strumień powietrza odbijał się od niej i rozchodził po całym pokoju i równomiernie go schładzał.

Nigdy nie kierujmy wentylatora bezpośrednio w naszym kierunku, bo nawet, gdy w pokoju jest ciepło, nam zrobi się na tyle chłodno, że możemy się przeziębić. Pamiętajmy też o odpowiedniej wilgotności powietrza. W nocy, gdy jest ona podwyższona, należy ją obniżyć, ale nie do niższego poziomu niż 40 procent, ponieważ wówczas będzie zbyt sucho i również spokojnie nie zaśniemy.

Nocy tropikalnych będzie więcej

Poniższe grafiki Europejskiej Agencji Środowiska wskazują jednoznacznie, że dni wyjątkowo upalnych (co najmniej 35 stopni) i następujących po nich nocy tropikalnych (co najmniej 20 stopni) będzie wraz z ociepleniem się klimatu systematycznie przybywać. W latach 1961-1990 zdarzały się one w Polsce bardzo rzadko, najwyżej 1-2 razy.

Fot. European Environment Agency.

W latach 2021-2050 będzie ich nawet 6. Ostatnie 30 lat tego wieku może ich liczbę zwiększyć nieco powyżej 10, zwłaszcza na południu kraju. Jeśli nie znosicie dusznych nocy, macie się czego obawiać. Być może trzeba się będzie przeprowadzić na północ...

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB / WMO.

prognoza polsat news