FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W góry wraca zima. Mróz, zawieje i zamiecie śnieżne. Będzie bardzo ślisko i niebezpiecznie

Na niziny wróciła jesień, a w góry zima. Turyści powinni mieć się na baczności, ponieważ pada deszcz i sypie śnieg, porywiście wieje, a z powodu niskiego pułapu chmur widoczność jest mocno ograniczona. Sprawdź prognozę.

Fot. unsplash / Mitya Er / @mityaer.
Fot. unsplash / Mitya Er / @mityaer.

W górach panuje w ten weekend (28-29.05) bardzo niebezpieczna pogoda, ponieważ temperatura spadła w pobliże zera i co jakiś czas pada deszcz i śnieg. Nie widać niczego dalej niż na 100-300 metrów, ponieważ partie szczytowe są w chmurach.

Najtrudniejsze warunki turystyczne panują w Tatrach, Beskidach Zachodnich i Sudetach. Tam szlaki są śliskie i zabłocone. Nie dość, że jeszcze w wielu miejscach zalegają płaty śniegu, który może być zmrożony, to jeszcze sypie świeży. Łatwo się poślizgnąć i runąć w przepaść.

Porywy wiatru przekraczają 80 km/h, a więc mają miejsce zawieje i zamiecie śnieżne. W takich warunkach nie trudno stracić orientację i zabłądzić, a wówczas wychłodzenie przychodzi błyskawicznie i tragedia gotowa.

Pracownicy TPN-u ostrzegają, że tatrzańskie stawy rozmarzają, pokrywa lodu jest cienka i z łatwością może się załamać, dlatego nie należy wchodzić na taflę.

Na ocieplenie trzeba będzie poczekać do poniedziałku (30.05). Jednak początkowo spadły w weekend śnieg i zalegająca woda deszczowa i roztopowa będą jeszcze bardziej pogarszać warunki turystyczne na szlakach. Warto wziąć to pod uwagę planując wycieczki.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news