FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Burze i ulewy. Miejscami spadnie tyle deszczu, ile powinno przez pół miesiąca. Będą podtopienia

Nadchodzą burze i ulewy, które mogą miejscami powodować podtopienia, ponieważ w krótkim czasie spadnie tyle deszczu, ile powinno przez pół miesiąca. Susza zostanie złagodzona.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Wreszcie dobra wiadomość. Będzie padać, i to miejscami obficie. Niestety, będą miejsca, gdzie spadnie tyle deszczu, że może się to skończyć podtopieniami. Najważniejsze jednak, że susza zacznie być systematycznie łagodzona.

W nadchodzących dniach życiodajne deszcze spodziewane są w całym kraju, ale w największych ilościach na południu, północnym zachodzie i północnym wschodzie. Spadnie tam od 10 do 20 mm deszczu, zaś miejscami nawet do 30-40 mm, czyli ponad połowa tego, co powinno przez cały miesiąc.

Śledź deszcze i burze na żywo >>>

Suma opadów (w mm) do 28 maja 2022 roku według modelu GFS. Fot. Wxcharts.com

Najmniej deszczu nadal będzie na południowym wschodzie, zwłaszcza w Małopolsce i na Podkarpaciu, a także na Ziemi Lubuskiej, gdzie sumy opadów mogą miejscami ledwo przekraczać 5 mm. To oznacza dalsze nasilanie się suszy.

We wtorek (24.05) z zachodu na wschód kraju wędruje chłodny front atmosferyczny z deszczami, a miejscami na zachodzie także burzami. Spadnie przeważnie od 1 do 5 mm deszczu, jednak podczas burz sumy opadów mogą sięgać nawet 30 mm. Bez opadów tylko na wschodzie.

W środę (25.05) padać będzie na większym obszarze kraju, tym razem najmocniej w pasie od Śląska przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Mazury i Podlasie, a także na Podkarpaciu. Spadnie tam od 10 do 20 mm deszczu.

W czwartek (26.05) opady pojawią się głównie w północnych województwach, a ich suma wyniesie od 1 do 5 mm. W piątek (27.05) popada wszędzie, jednak najmocniej w północnej połowie kraju. Spadnie od 5 do 15 mm deszczu.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news