FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Najpotężniejsze trzęsienie ziemi od półwiecza. Na Bałkanach wiele domów zostało uszkodzonych

Bośnię i Hercegowinę nawiedziło najsilniejsze trzęsienie ziemi od 53 lat. Wiele budynków zostało uszkodzonych, doszło do przerw w dostawach prądu. Mieszkańcy w panice opuszczali domy. Bilans szkód i ofiar rośnie.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

W nocy z piątku na sobotę (22/23.04) o godzinie 23:07 trzęsienie ziemi o sile M5.7 nawiedziło południową część Bośni i Hercegowiny. Wstrząs okazał się największym od 27 października 1969 roku, a więc od 53 lat.

Odczuwany był niemal na całych Bałkanach, m.in. w Czarnogórze, Albanii, Macedonii Północnej, Kosowie, Serbii, Chorwacji i Słowenii, a także we Włoszech, setki kilometrów od epicentrum. Drżały ściany i szyby w oknach, spadały z półek najróżniejsze przedmioty.

Mieszkańcy zerwani ze snu w panice opuszczali domy gromadząc się na ulicach i w parkach, z dala od zabudowań. To była dla nich bardzo nerwowa i nieprzespana noc. Bilas szkód materialnych i ofiar rośnie. Zginęła co najmniej 1 osoba, to 27-letnia kobieta, na której dom stoczył się olbrzymi głaz. 9 osób zostało rannych.

Największe spustoszenie żywioł siał w rejonie miejscowości Ljubinje i Nevesinje, położonych zaledwie kilkanaście kilometrów od epicentrum. Uszkodzonych zostało tam wiele budynków. W ścianach i podłogach pojawiły się duże pęknięcia.

W Mostarze i Capljina doszło do masowych przerw w dostawach prądu. Wstrząsy odczuwane były m.in. w chorwackim Splicie, oddalonym od epicentrum o 150 kilometrów. Wielu przestraszonych mieszkańców i turystów zadzwoniło na numery alarmowe.

Bałkany to obszar aktywny sejsmicznie. Od połowy ubiegłego wieku w Bośni i Hercegowinie w wyniku trzęsień ziemi zginęło 28 osób, wiele zostało rannych. Najwięcej ofiar przyniosły wstrząsy z 26 i 27 października 1969 roku, kiedy śmierć poniosły 23 osoby.

Źródło: TwojaPogoda.pl / USGS.

prognoza polsat news