W nocy z piątku na sobotę (22/23.04) o godzinie 23:07 trzęsienie ziemi o sile M5.7 nawiedziło południową część Bośni i Hercegowiny. Wstrząs okazał się największym od 27 października 1969 roku, a więc od 53 lat.
Odczuwany był niemal na całych Bałkanach, m.in. w Czarnogórze, Albanii, Macedonii Północnej, Kosowie, Serbii, Chorwacji i Słowenii, a także we Włoszech, setki kilometrów od epicentrum. Drżały ściany i szyby w oknach, spadały z półek najróżniejsze przedmioty.
#SISMO 🇧🇦BOSNIA Y HERZEGOVINA: Daños materiales en algunas estructuras de la ciudad de Mostar. #RochexRB27
— Rochex R. Robinson Bonilla (@RochexRB27) April 22, 2022
🎥Oslobodjenje#terremoto#Temblor #earthquake pic.twitter.com/0QznkRNiQE
Mieszkańcy zerwani ze snu w panice opuszczali domy gromadząc się na ulicach i w parkach, z dala od zabudowań. To była dla nich bardzo nerwowa i nieprzespana noc. Bilas szkód materialnych i ofiar rośnie. Zginęła co najmniej 1 osoba, to 27-letnia kobieta, na której dom stoczył się olbrzymi głaz. 9 osób zostało rannych.
U blizini Narodnog pozorišta u #Mostar nakon #potres pic.twitter.com/JltYkErITo
— Jabuka.tv (@jabukatv) April 22, 2022
Największe spustoszenie żywioł siał w rejonie miejscowości Ljubinje i Nevesinje, położonych zaledwie kilkanaście kilometrów od epicentrum. Uszkodzonych zostało tam wiele budynków. W ścianach i podłogach pojawiły się duże pęknięcia.
W Mostarze i Capljina doszło do masowych przerw w dostawach prądu. Wstrząsy odczuwane były m.in. w chorwackim Splicie, oddalonym od epicentrum o 150 kilometrów. Wielu przestraszonych mieszkańców i turystów zadzwoniło na numery alarmowe.
Bałkany to obszar aktywny sejsmicznie. Od połowy ubiegłego wieku w Bośni i Hercegowinie w wyniku trzęsień ziemi zginęło 28 osób, wiele zostało rannych. Najwięcej ofiar przyniosły wstrząsy z 26 i 27 października 1969 roku, kiedy śmierć poniosły 23 osoby.
Źródło: TwojaPogoda.pl / USGS.