FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Lato bez klimatyzacji pod groźbą kosztownej kary. Jeśli przyjdzie fala upałów, to będzie dramat

Aby uniezależnić się od rosyjskich paliw musimy ograniczać zużycie energii. Oznacza to rezygnację z używania klimatyzacji latem i skręcenie ogrzewania zimą. Tych, którzy się nie dostosują czekają bardzo dotkliwe kary.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Miejmy nadzieję, że tegoroczne lato nie będzie wyjątkowo upalne, w przeciwnym razie czekają nas poważne problemy. Przedłużająca się fala żaru może nie tylko zwiększyć zużycie energii, ale również spowodować przerwy w jej dostawach, również do naszych domów.

Aby przyspieszyć uniezależnianie się od rosyjskich paliw każdy nas powinien ograniczyć nadchodzącego lata użytkowanie klimatyzacji w domu lub samochodzie, zwłaszcza, że ceny prądu i paliwa wciąż rosną. Wystarczy tylko skręcić chłodzenie o 1 stopień, aby zaoszczędzić.

Trzeba będzie skręcić klimatyzację w domu. Fot. Pixabay.

Znacznie poważniejsze cięcia w wykorzystywaniu klimatyzacji i ogrzewania zapowiadają natomiast Włosi, którzy każdego lata mierzą się z wielodniowymi upałami. 1 maja wejdą tam w życie przepisy dotyczące włączania klimatyzacji latem i ogrzewania zimą.

Mario Draghi, premier Włoch, zapytał na konferencji: „Co wolimy? Pokój w Europie czy włączone kaloryfery, czy raczej teraz klimatyzację włączoną przez całe lato?”. Aby można było wprowadzić zakaz importu gazu z Rosji i zaostrzyć sankcję nakładane na Rosję za inwazję na Ukrainę, konieczne są samoograniczenia.

Trzeba będzie skręcić klimatyzację w samochodzie. Fot. Pixabay.

Od początku maja na mocy tych przepisów w gmachach administracji publicznej i szkołach latem po włączeniu klimatyzatorów temperatura nie może być niższa niż 27 stopni, a zimą nie powinna być wyższa niż 19 stopni. W obu przypadkach obowiązywać będzie margines 2 stopni.

Według profesora ekonomii Davide Tabarelli'ego, w przypadku naruszenia przepisów przewidziane są kary od 500 do nawet 3 tysięcy euro. Gdyby wszystkie rodziny wyłączyły klimatyzację w domach, można by zaoszczędzić 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news