FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Gigantyczny wybuch na Słońcu. Największy od początku tego cyklu słonecznego. Co nam grozi?

Na powierzchni Słońca doszło do największego wybuchu od początku tego cyklu słonecznego. W przestrzeń kosmiczną wyrzucone zostały olbrzymie ilości materii. Jakie może ona stanowić zagrożenie dla naszej planety?

Największy rozbłysk na Słońcu od 5 lat. Fot. NASA / SDO.
Największy rozbłysk na Słońcu od 5 lat. Fot. NASA / SDO.

Aktywność słoneczna systematycznie rośnie i to znacznie szybciej niż wynikało to z ostatnich prognoz naukowców z NASA. Zaskakuje zarówno liczba ciemnych plam, czyli obszarów aktywnych, jak i siła wybuchów, które produkują.

W środę (20.04) krótko przed godziną 6:00 w kompleksie plam AR2992, znajdującym się przy prawej dolnej krawędzi słonecznej tarczy widocznej z Ziemi, doszło do rozbłysku promieniowania rentgenowskiego klasy X2.2.

Aktualne obszary aktywne na powierzchni Słońca. Fot. NASA / SDO.

Był on największym od początku tego cyklu i zarazem najsilniejszym od końca poprzedniego cyklu, a dokładniej od września 2017 roku. Wyrzucona w przestrzeń kosmiczną chmura naładowanych cząstek rozejdzie się jednak z dala od Ziemi.

Nie należy tym samym spodziewać się silnej burzy geomagnetycznej i spektakularnych zórz polarnych. Jednak z przeciwnej strony słonecznej tarczy w kierunku jej środka zmierza kolejna kawalkada plam, które za kilka dni mogą stanowić dla nas zagrożenie.

Stanie się tak tylko wówczas, gdy dojdzie w nich do silnych rozbłysków i koronalnego wyrzutu materii (CME). Prawdopodobieństwo jest dość spore, ponieważ w ostatnim czasie w jednej z plam doszło do rozbłysku klasy X1.1.

Jak wynika z danych NASA, połowa z 10 największych rozbłysków od początku obecnego cyklu słonecznego przypadło na ostatni miesiąc. Szczyt aktywności słonecznej prognozowany jest na 2025 rok.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news