FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Satelita wykrył olbrzymie ilości bardzo groźnego metanu nad Polską. Co jest jego źródłem?

Metan, który jest ponad 25 razy groźniejszym gazem cieplarnianym od dwutlenku węgla, został wykryty przez satelitę nad Polską. Żaden inny kraj Unii nie emituje go tak dużo. Dzięki dokładnym danym wiemy, co jest jego źródłem.

Anomalie koncentracji metanu w latach 2018-2020. Fot. ESA.
Anomalie koncentracji metanu w latach 2018-2020. Fot. ESA.

Naukowcy prześledzili emisje metanu, jednego z gazów cieplarnianych, które wywołują ocieplanie się klimatu. Dane z satelity Copernicus Sentinel-5P wskazują, że spośród krajów unijnych, tylko u nas emisja tego gazu jest największa.

Mowa jest o źródle jakim są kopalnie na Górnym Śląsku. Przemysł wydobycia węgla znacząco przyczynia się do globalnej emisji metanu i odpowiada za około 33 procent wszystkich emisji metanu związanych z paliwami kopalnymi w latach 2008-2017.

Zazwyczaj w podziemnych kopalniach węgla stosuje się wielkoskalowe systemy wentylacyjne, które zapewniają przepływ świeżego powietrza pod ziemią, aby pomóc w rozrzedzeniu gazów, takich jak metan, a także w regulacji temperatury w celu zapewnienia bezpiecznych warunków pracy.

Koncentracje metanu z kopalń w latach 2018-2020. Fot. ESA.

Jednak ten „metan z powietrza wentylacyjnego” ostatecznie zostaje uwolniony do atmosfery, działając w ten sposób jako źródło metanu niezorganizowanego. Tymczasem metan jest drugim po dwutlenku węgla najliczniej występującym antropogenicznym gazem cieplarnianym.

Jest ponad 25 razy silniejszy niż dwutlenek węgla w zatrzymywaniu ciepła w atmosferze. Emitują go również źródła naturalne, takie jak tereny podmokłe, a także działalność człowieka, w tym rolnictwo i gospodarka ściekowa.

Anomalie koncentracji metanu w latach 2018-2020. Fot. ESA.

Według Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Środowiska, 10 największych kopalń węgla kamiennego emitujących metan w Europie znajduje się w Polsce. Łącznie w 2020 roku kopalnie te wypuściły do ​​atmosfery ponad 282 tysiące ton metanu.

Skumulowany metan z obszaru w latach 2018-2020 ujawnił, że największe stężenia metanu koncentrowały się w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym na zachód od Krakowa, wybitnym regionie górniczym zdominowanym przez skupisko podziemnych kopalń węgla.

Źródło: TwojaPogoda.pl / ESA.

prognoza polsat news