Jeśli wybieracie się na wycieczkę lub przejażdżkę rowerową do lasu, to zachowajcie szczególną ostrożność. W większości regionów kraju ostatnio padało przed miesiącem. Słoneczna, sucha i coraz cieplejsza aura sprawia, że ściółka leśna jest sucha jak papier.
Wystarczy porzucony niedopałek papierosa albo szkiełko, aby wywołać pożar. W zagrożeniu mogą się znaleźć również przyległe do lasu obszary, w tym zabudowania. Pamiętajmy, aby nigdy nie rozpalać ognisk poza miejscami do tego wyznaczonymi.
Najnowsza mapa przygotowana przez Instytut Badawczy Leśnictwa (IBL) wskazuje na najwyższy, czerwony stopień zagrożenia pożarowego niemal w całym kraju, jedynie poza jednym regionem Podlasia, gdzie zagrożenie jest umiarkowane, ale najpewniej lada chwila wzrośnie.
Dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) potwierdzają, że najtrudniejsza sytuacja panuje w zachodnich, północno-zachodnich i centralnych województwach, gdzie nie padało najdłużej. Na Pomorzu ostatni deszcz wystąpił 25 lutego.
Prognoza zagrożenia 🔥 w 🌲🌳🌲 na dziś i jutro
— Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB (@IMGW_CMM) March 22, 2022
👉 https://t.co/e7BJbrytZx - artykuł naukowy w prestiżowym czasopiśmie "International Journal of Wildland Fire", w którym przedstawiamy sprawdzalność prognoz zagrożenia pożarowego w 2019 r.#zagrożenie #pożar #IMWCMM pic.twitter.com/QsXjTQG4Cv
Najlepsza sytuacja obejmuje regiony wschodnie, gdzie jest najchłodniej, a także południowe, gdzie z kolei w marcu spadło najwięcej deszczu.
Najbliższe opady spodziewane są między niedzielą a środą (27-30.03). Będzie to zarówno deszcz, jak i śnieg. Nadejdzie też większe ochłodzenie, które powinno poprawić sytuację pożarową w lasach.
Strażacy z powodu płonących lasów i nieużytków mają ręce pełne roboty. Dotychczas interweniowali już tysiące razy, a to wciąż nie koniec. Niestety, odnotowano ofiary śmiertelne, a wśród nich również samych podpalaczy. W pożarach traw zginęło 7 osób, a 37 zostało rannych.
Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW / Lasy Państwowe.