FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Prawie cała Polska na czerwono. Z każdym dniem jest coraz gorzej. Kiedy nadejdzie ratunek?

Niemal w całym kraju mamy najwyższy, czerwony stopień zagrożenia pożarowego w lasach. To oznacza, że wystarczy iskra, aby pojawił się ogień, który może zagrozić nie tylko pobliskim zabudowaniom, ale także ludziom. Bilans szkód i ofiar pożarów wciąż rośnie.

Zagrożenie pożarowe w lasach. Fot. Instytut Badawczy Leśnictwa.
Zagrożenie pożarowe w lasach. Fot. Instytut Badawczy Leśnictwa.

Jeśli wybieracie się na wycieczkę lub przejażdżkę rowerową do lasu, to zachowajcie szczególną ostrożność. W większości regionów kraju ostatnio padało przed miesiącem. Słoneczna, sucha i coraz cieplejsza aura sprawia, że ściółka leśna jest sucha jak papier.

Wystarczy porzucony niedopałek papierosa albo szkiełko, aby wywołać pożar. W zagrożeniu mogą się znaleźć również przyległe do lasu obszary, w tym zabudowania. Pamiętajmy, aby nigdy nie rozpalać ognisk poza miejscami do tego wyznaczonymi.

Zagrożenie pożarowe w lasach we wtorek. Fot. Instytut Badawczy Leśnictwa.

Najnowsza mapa przygotowana przez Instytut Badawczy Leśnictwa (IBL) wskazuje na najwyższy, czerwony stopień zagrożenia pożarowego niemal w całym kraju, jedynie poza jednym regionem Podlasia, gdzie zagrożenie jest umiarkowane, ale najpewniej lada chwila wzrośnie.

Dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) potwierdzają, że najtrudniejsza sytuacja panuje w zachodnich, północno-zachodnich i centralnych województwach, gdzie nie padało najdłużej. Na Pomorzu ostatni deszcz wystąpił 25 lutego.

Najlepsza sytuacja obejmuje regiony wschodnie, gdzie jest najchłodniej, a także południowe, gdzie z kolei w marcu spadło najwięcej deszczu.

Najbliższe opady spodziewane są między niedzielą a środą (27-30.03). Będzie to zarówno deszcz, jak i śnieg. Nadejdzie też większe ochłodzenie, które powinno poprawić sytuację pożarową w lasach.

Strażacy z powodu płonących lasów i nieużytków mają ręce pełne roboty. Dotychczas interweniowali już tysiące razy, a to wciąż nie koniec. Niestety, odnotowano ofiary śmiertelne, a wśród nich również samych podpalaczy. W pożarach traw zginęło 7 osób, a 37 zostało rannych.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW / Lasy Państwowe.

prognoza polsat news