FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tak potwornie wysokiego ciśnienia nie było od 16 lat. Na barometrach zobaczymy aż 1050 hPa

Nie mamy dobrych wieści dla meteopatów. Nie dość, że ciśnienie od dłuższego czasu jest wysokie, to będzie jeszcze wyższe, najwyższe od 16 lat, osiągając w najbliższych dniach nawet powyżej 1050 hPa. Sprawdź, jakie mogą być tego efekty.

Potężny wyż w weekend zapanuje nad Europą. Fot. Windy.com
Potężny wyż w weekend zapanuje nad Europą. Fot. Windy.com

Nadal znajdujemy się w okresie dużych wahań ciśnienia, ale w tym sezonie są one znacznie większe niż zwykle. Przeżyliśmy już skok o 70 hPa, który u wielu skończył się silnym bólem głowy i sennością. A przed nami jeszcze jeden.

W przyszły weekend (19-20.03) kolejny potężny rosyjski wyż zbliży się do Polski. W jego centrum, które znajdzie się nad rejonem Morza Bałtyckiego i Skandynawii, ciśnienie wzrośnie do bardzo rzadko widywanych aż 1055 hPa.

W całej Polsce barometry będą pokazywać powyżej 1040 hPa, ale zdecydowanie najwięcej na północy i północnym wschodzie, gdzie odnotujemy 1050 hPa, a nawet nieco powyżej. Będzie to najwyższe ciśnienie w naszym kraju aż od 16 lat.

Po raz ostatni 1050 hPa barometry pokazywały w styczniu 2006 roku, kiedy nawiedziła nas fala potwornych mrozów. Temperatura spadała wówczas nawet poniżej minus 30 stopni, i to w centrum kraju. Tym razem też spodziewamy się mrozu, ale zdecydowanie słabszego.

Przy pogodnym niebie temperatura nocami i o porankach spadać będzie do minus 5 stopni, a w ciągu dnia oscylować w okolicach zera i nieco powyżej, maksymalnie do plus 5 stopni. Wiatr osłabnie, a wilgotność powietrza znacznie spadnie.

Na co należy uważać?

Przede wszystkim przy panowaniu potężnego wyżu najgorzej czują się astmatycy, ponieważ wysokie ciśnienie utrudnia oddychanie, zwiększając ucisk na obolałe oskrzela.

Trzeba też pamiętać, że przy słabnącym wietrze wszelkie zanieczyszczenia opadają i gromadzą się przy powierzchni ziemi, drażniąc drogi oddechowe. Dotyczy to nie tylko alergików, lecz każdego z nas, zwłaszcza jeśli przebywamy w miejscach gromadzenia się smogu.

Wysokie ciśnienie zwiększa napływ krwi do serca, zwiększając ryzyko udaru mózgu. Warto więc kontrolować swoje ciśnienie tętnicze.

Meteopaci, którzy zawsze niekorzystnie odczuwają skutki nietypowych zjawisk atmosferycznych, mogą odczuwać ból i zawroty głowy, senność, znużenie, rozdrażnienie i rozkojarzenie, a także wolniejsze niż zazwyczaj reagowanie na wszelkie bodźce. Pamiętajmy więc o odpoczynku i odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Są jednak także pozytywne strony wysokiego ciśnienia. Regenerują one uszkodzony naskórek, dzięki czemu rany, w tym zwłaszcza oparzenia, goją się znacznie szybciej.

Rekordowo wysokie ciśnienie

Niemal rekordowe wartości ciśnienia wystąpiły w wielu regionach kraju w styczniu 2006 roku. Na zachodzie i południu Polski ciśnienie wzrosło do 1051 hPa, a na północy i w centrum do 1052 hPa. Wyż znalazł się wtedy nad północną Rosją, w rejonie wybrzeży Morza Barentsa. Ciśnienie w jego centrum doszło do nieczęsto spotykanych 1060 hPa.

W okresie powojennym rekordowe ciśnienie wyniosło 1054,4 hPa i zmierzono je 16 grudnia 1997 roku w Suwałkach. Wcześniej rekord najprawdopodobniej padł 23 stycznia 1907 roku, również na Suwalszczyźnie, gdzie barometry mogły pokazać nawet 1065 hPa.

Do rekordu wszech czasów dla Europy jeszcze trochę brakowało, ponieważ według spisanych źródeł meteorologicznych wynosi on 1070 hPa i zmierzono je 16 lutego 1856 roku w centrum wyżu znajdującego się wówczas nad Workutą w Rosji.

Przy okazji dodajmy, że ogólnoświatowy rekord ciśnienia to 1094,3 hPa, które zmierzono w somonie Cecen-Uul (mong. Tsetsen-Uul) w Mongolii w nocy z 28 na 29 grudnia 2020 roku. Dlaczego właśnie w sercu Azji? Ponieważ zimą na skutek bardzo niskich temperatur powietrza formują się tam najpotężniejsze wyże na naszej planecie.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news