FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Planetoida eksplodowała nad Arktyką zaledwie 2 godziny po tym jak została odkryta. „To bardzo niepokojące”

Znów zawiodły wszelkie systemy wczesnego ostrzegania. Ludzkie oko okazało się od nich lepsze. Węgierski astronom odkrył planetoidę, która zaledwie 2 godziny później eksplodowała nad Arktyką. To bardzo niepokojące wydarzenie.

Artystyczna wizja planetoidy wchodzącej w ziemską atmosferę. Fot. Pixabay.
Artystyczna wizja planetoidy wchodzącej w ziemską atmosferę. Fot. Pixabay.

NASA i ESA zbudowały systemy, które stale monitorują niebo w poszukiwaniu obiektów zagrażających Ziemi. Chociaż udaje się wykryć setki z nich, to jednak zdarza się, że od dokładnych urządzeń o wiele lepsze jest ludzkie oko.

Dopiero piąty raz udało się odkryć planetoidę zanim ta spaliła się w ziemskiej atmosferze. Do zdarzenia doszło w miniony piątek (11.03). O godzinie 20:24 węgierski astronom Krisztián Sárneczky zaobserwował nieznany obiekt.

Godzinę później, o 21:28, planetoida została sfotografowana przez włoskiego astronoma Enrico Pettarina. Kolejną godzinę później, o 22:22, obiekt o średnicy 3 metrów eksplodował w ziemskiej atmosferze nad Arktyką, na południe od norweskiej wyspy Jan Mayen.

Na niebie nad wodami Morza Norweskiego pojawiła się kula ognia, która oznaczała koniec kosmicznej skały. Wybuch wykryły stacje infradźwiękowe Organizacji Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych na Grenlandii i Norwegii.

Jak podaje NASA, łącząc dane z tych dwóch lokalizacji, astronom Peter Brown z Uniwersytetu Zachodniego Ontario w Kanadzie szacuje, że planetoida, której nadano kryptonim 2022 EB5, eksplodowała z energią bliską 2 kilotonom trotylu, pędząc z zawrotną prędkością 54 tysięcy kilometrów na godzinę.

Pozostałe planetoidy, które udało się odkryć przed uderzeniem w Ziemię, to 2008 TC3 (Sudan), 2014 AA (Ocean Atlantycki), 2018 LA (Botswana) i 2019 MO (Portoryko). Wszystkie były małymi kosmicznymi skałami. Obiekt 2022 EB5 wydaje się być najmniejszym z dotychczasowych. Uświadamia nam to, jak wielkie zagrożenie stanowią dla nas planetoidy i jak słabo radzimy sobie z ich wczesnym wykrywaniem.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news