FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Promieniowanie UV przekroczyło dopuszczalny poziom po raz pierwszy w tym roku. Co to oznacza?

Pierwszy raz w tym roku Słońce może się okazać niebezpieczne dla naszej skóry, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe zaczęło przekraczać dopuszczalny poziom. Sprawdź, jak się przed tym uchronić.

Promieniowanie UV jest podwyższone. Fot. Pixabay.
Promieniowanie UV jest podwyższone. Fot. Pixabay.

Za sprawą pogodnego wyżu przed nami nawet tydzień słonecznej, przeważnie bezchmurnej pogody. Promieniowanie ultrafioletowe jest już na tyle duże, że przy wolnym od chmur niebie przekraczać będzie dopuszczalny poziom, pierwszy raz w tym roku.

Co ciekawe, może ono być wyższe od standardowego dla tego okresu z powodu bardzo dużej przejrzystości powietrza spowodowanej napływem zimnej i czystej masy powietrza pochodzenia arktycznego.

Począwszy od czwartku (10.03) indeks UV będzie w północnej połowie kraju osiągać poziom 3, a w południowych regionach 4. Najwyższy będzie w szczytowych partiach gór, nawet do 5. Im jest on wyższy, tym krócej możemy przebywać w pełnym Słońcu bez zagrożenia oparzeniami słonecznymi.

Przy wolnym od chmur niebie największe promieniowanie ultrafioletowe notowane będzie w momencie, gdy Słońce znajdować się będzie najwyżej nad horyzontem, a więc krótko przed godziną 12:00. Wtedy uważać trzeba najbardziej.

Przy dłuższej ekspozycji na Słońcu najlepiej zakrywać najbardziej wrażliwe obszary skóry odzieżą lub nakryciem głowy. W przypadku osób o bardzo jasnej karnacji przebywanie w pełnym Słońcu najlepiej ograniczyć do niezbędnego minimum.

Pierwsza w tym roku kąpiel słoneczna? Fot. Pixabay.

Jednak krótkotrwałe opalanie o tej porze roku jest jeszcze bezpieczne. Bez użycia olejku kilkanaście minut kąpieli słonecznej nam nie zaszkodzi. Jednak dłuższe wylegiwanie się w pełnym Słońcu powinno być poprzedzone nałożeniem na odkryte fragmenty ciała olejku z filtrem UV.

Nawet przy średnim indeksie UV już po kilkudziesięciu minutach widoczne będą pierwsze efekty w postaci lekkiej opalenizny. Pamiętajmy jednak, aby ze Słońca korzystać „z głową”, bo mimo, że dostarcza nam ono cennej witaminy D, to jednak może też wywołać groźne choroby skóry.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news