FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Erupcja olbrzymiego wulkanu na południu Europy widoczna jest nawet z kosmosu [ZDJĘCIA]

Doszło do kolejnej spektakularnej erupcji wulkanu Etna na włoskiej Sycylii. Pióropusz popiołów był na tyle duży, że udało się go uwiecznić z ziemskiej orbity przez astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zobacz zdjęcia.

Erupcja wulkanu Etna we Włoszech widziana z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Fot. ISS / ESA / Matthias Maurer.
Erupcja wulkanu Etna we Włoszech widziana z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Fot. ISS / ESA / Matthias Maurer.

Największa od 3 miesięcy erupcja największego wulkanu w Europie, położonego we wschodniej części Sycylii we Włoszech, spowodowała zejście lawin piroklastycznych. Na szczęście nie sięgnęły one podnóży góry, więc nie zagroziły bezpośrednio mieszkańcom.

Jednak na okoliczne miejscowości opadł pył, który w olbrzymich ilościach wydobywał się z najbardziej aktywnego obecnie południowo-wschodniego krateru na wysokość 10 kilometrów. Tym razem nie zachodni, lecz południowy wiatr zaczął gnać słup popiołów na północ, w kierunku Wysp Liparyjskich na Morzu Tyrreńskim.

Świetnie widoczne jest to na zdjęciu wykonanym przez niemieckiego astronautę Matthiasa Maurera, który uwiecznił wstęgę wulkanicznego pyłu ciągnącą się na dystansie 100 kilometrów z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a więc z wysokości 400 kilometrów nad powierzchnią ziemi.

Jego kolega, rosyjski kosmonauta Anton Szkaplerow, również skierował obiektyw swojego aparatu w stronę Sycylii i na olbrzymim przybliżeniu uwiecznił fontanny lawy tryskające z krateru na wysokość nawet setek metrów.

Kolejne epizody erupcyjne Etny są coraz bardziej intensywne, co może, ale nie musi, wskazywać na to, że wulkan szykuje się do potężnej erupcji. Nie sposób jednak tego przewidzieć, a jeśli do tego dojdzie, to nie wiadomo kiedy.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news