FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

„Błotna masakra”. Na północy kraju w ciągu zaledwie 3 dni spadnie tyle deszczu, ile powinno przez miesiąc

Nie tylko wichury dadzą się nam we znaki w nadchodzących dniach. Równie groźne mogą się okazać wyjątkowo obfite deszcze, które spadną na północną połowę kraju. W ciągu zaledwie 3 dni będzie ich tyle, ile normalnie powinno przez miesiąc. Wszędzie będzie błoto.

Po ulewach czeka nas wszechobecne błoto. Fot. Pixabay.
Po ulewach czeka nas wszechobecne błoto. Fot. Pixabay.

Luty jest najbardziej suchym miesiącem w roku, ale nie tym razem. Tegoroczny zapisze się mokro, a w północnej połowie kraju wyjątkowo wilgotno, ponieważ do końca tygodnia spadnie tam tyle deszczu, ile normalnie powinno przez cały miesiąc, a nawet jeszcze więcej.

To oznacza, że sumy opadów sięgną 30-40 mm, a lokalnie nawet 50 mm. Najbardziej deszczowo będzie w pasie od Pomorza przez Warmię i Mazury po Podlasie. Najpierw mocno popada tam w czwartek, następnie w sobotę i niedzielę.

Po ulewach czeka nas wszechobecne błoto. Fot. TwojaPogoda.pl

Podczas burz i porywistego wiatru w ciągu zaledwie jednej godziny może spadać 5-10 mm deszczu, co może się skończyć podtopieniami dróg, zabudowań i posesji. Łączna suma opadów do końca tygodnia będzie na tyle duża, aby lokalne, gruntowe drogi zmienić w błoto.

Już teraz sytuacja jest poważna, ponieważ odmarzająca gleba i częste opady doprowadziły do pojawienia się błota, głównie na leśnych i polnych drogach. Po kolejnej fali ulew dojazd niektórych mieszkańców do swoich posesji może się zmienić w błotny koszmar.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news