FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

20 tysięcy błyskawic nad Polską. Czegoś takiego w lutym jeszcze nie widzieliśmy

Po rekordowo burzowym styczniu również luty zapisuje się na kartach historii polskiej meteorologii. Tylko dzisiaj odnotowano 20 tysięcy błyskawic. W których regionach grzmiało najmocniej?

Rekordowe burze nad Polską w lutym. Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Rekordowe burze nad Polską w lutym. Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

W drugiej połowie nocy ze środy na czwartek (16/17.02) nad północno-zachodnią Polską zaczął się formować mezoskalowy układ konwekcyjny, który błyskawicznie się rozwinął, wędrując z prędkością ponad 100 km/h na południowy wschód.

Przyniósł gwałtowne burze na zachodnim Pomorzu, Kujawach, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Ziemi Łódzkiej. Burzom towarzyszyły ulewne deszcze i porywy wiatru osiągające nawet 120 km/h.

Rano druga strefa burz przetoczyła się nad Śląskiem i Małopolską, a trzecia w tym samym czasie nad Warmią i Mazurami. Czwarta zrodziła się nad Ziemią Łódzką i przez Mazowsze dotarła nad Lubelszczyznę.

Największa aktywność burzowa objęła Ziemię Lubuską i południową Wielkopolskę. W sumie w ciągu kilkunastu godzin nad Polską odnotowano niemal 20 tysięcy wyładowań atmosferycznych. Podczas wichury z 17 stycznia błyskawic było tyle samo, najwięcej w styczniu w historii.

Powyżej mapa obrazująca, gdzie teraz znajdują się burze. Czerwone kropki oznaczają najnowsze wyładowania, a kolejne kolory, coraz to wcześniejsze. Aby odświeżyć mapę, należy wcisnąć na klawiaturze przycisk F5 (aktualizacja co 5 minut). Dane: Burze.dzis.net

Przyczyną burz jest ścieranie się ze sobą zróżnicowanych mas powietrza, które sprzyjają piętrzeniu się chmur kłębiastych aż do rangi chmur burzowych. Niosą one nie tylko wichury, ale również trąby powietrzne.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news