FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W niedzielę kolejna wichura. Roksana przyniesie wiatr, który może siać spustoszenie. Sprawdź prognozę

Chwila wytchnienia od niszczycielskiego wiatru właśnie dobiega końca. W niedzielę wieczorem uderzy Roksana, która może łamać drzewa, zrywać dachy i uszkadzać linie energetyczne. Sprawdź prognozę i ostrzeżenia.

Ostrzeżenie przed wichurą Roksana. Fot. Pixabay.
Ostrzeżenie przed wichurą Roksana. Fot. Pixabay.

Po kolejnej wichurze pogoda uspokoiła się, ale na krótko. W niedzielę (6.02) znów zaczął się wzmagać południowo-zachodni wiatr, który w ciągu dnia osiągać będzie do 50-60 km/h. To jednak będzie zaledwie przedsmak tego, co czeka nas od wieczora.

Najpierw na zachodzie kraju, później w centrum i na południu, a najpóźniej na wschodzie. Zarówno w nocy z niedzieli na poniedziałek (6/7.02), jak i przez większą część poniedziałku (7.02) porywy wiatru osiągać będą do 70-80 km/h, a miejscami do 90 km/h. Na północy powieje słabiej, od 50 do 70 km/h. Na wybrzeżu podmuchy do 90-100 km/h, a w górach powyżej 120 km/h.

Tym razem najmocniej powieje na Śląsku, w Małopolsce, na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej, Mazowszu, Lubelszczyźnie oraz na wybrzeżu. Wichurze towarzyszyć będą opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, chwilami intensywne.

Wiatr uspokoi się dopiero w poniedziałek (7.02) wieczorem. Uprzedzamy, że wichura może łamać gałęzie, uszkadzać zadaszenia na zabudowaniach oraz przerywać sieci energetyczne pozbawiając prądu. Warunki drogowe będą trudne.

Prognoza pogody na niedzielę.

Jak się zabezpieczyć?

1. Sprawdzaj aktualne prognozy pogody i komunikaty służb kryzysowych.

2. Unikaj przebywania na otwartej przestrzeni; najlepiej szukaj schronienia w budynku.

3. W mieszkaniu i domu zamknij okna i sprawdź ich zamknięcia (w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz).

4. Z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń (lub zabezpiecz) przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.).

5. Silny wiatr grozi zerwaniem linii wysokiego napięcia i brakiem dostaw prądu - miej w domu świece z zapałkami, latarkę na dynamo lub na baterie, radio na baterie, zapasowe baterie; naładuj wcześniej telefony komórkowe.

6. Postaraj się nie stać pod drzewami, nie podchodź blisko budynków, nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, szyldami, tablicami reklamowymi, rusztowaniami itp.

7. Nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych itp.

8. Podczas jazdy samochodem zachowaj szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami.

9. Zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom, które trzymasz na dworze, zamknij je w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach.

10. Pamiętaj, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwalna jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news