FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wichura zerwie dachy i wyłączy prąd. Sprawdź, o której godzinie w Twojej miejscowości [MAPY]

Wraca wichura, która może łamać drzewa, zrywać dachy i uszkadzać linie energetyczne. Sprawdź, z jaką prędkością wiatr powieje w Twojej miejscowości i o której godzinie będzie jego apogeum.

Powalone przez wichurę drzewo runęło na samochód. Fot. KM PSP Łódź.
Powalone przez wichurę drzewo runęło na samochód. Fot. KM PSP Łódź.

Przed nami aż trzy wichury. Pierwsza z nich spodziewana jest w nocy z piątku na sobotę (4/5.02) w zachodniej połowie kraju, a w sobotę (5.02) w pierwszej połowie dnia we wschodniej połowie kraju. Porywy wiatru będą dochodzić do 60-80 km/h, a lokalnie do 90 km/h.

Najmocniej powieje podczas przechodzenia frontu atmosferycznego, któremu towarzyszyć będą przelotne, ale chwilami intensywne opady deszczu, a na wschodzie także deszczu ze śniegiem i śniegu. Niewykluczone, że miejscami pojawią się też burze.

W sobotę (5.02) w ciągu dnia, po apogeum wichury, nadal będzie bardzo mocno wiać, w porywach do 50-60 km/h. Znów będą setki interwencji strażackich przy usuwaniu połamanych i powalonych drzew oraz zabezpieczaniu uszkodzonych dachów, a dziesiątki tysięcy odbiorców zostanie pozbawionych prądu i ogrzewania.

Już teraz warto przygotować się na dłuższy okres porywistego wiatru i obfitych opadów, przełożyć zaplanowaną aktywność na otwartej przestrzeni oraz zabezpieczyć wszelkie przedmioty leżące luzem na balkonie lub przed domem, które może porwać wiatr.

Jak się zabezpieczyć?

1. Sprawdzaj aktualne prognozy pogody i komunikaty służb kryzysowych.

2. Unikaj przebywania na otwartej przestrzeni; najlepiej szukaj schronienia w budynku.

3. W mieszkaniu i domu zamknij okna i sprawdź ich zamknięcia (w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz).

4. Z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń (lub zabezpiecz) przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.).

5. Silny wiatr grozi zerwaniem linii wysokiego napięcia i brakiem dostaw prądu - miej w domu świece z zapałkami, latarkę na dynamo lub na baterie, radio na baterie, zapasowe baterie; naładuj wcześniej telefony komórkowe.

6. Postaraj się nie stać pod drzewami, nie podchodź blisko budynków, nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, szyldami, tablicami reklamowymi, rusztowaniami itp.

7. Nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych itp.

8. Podczas jazdy samochodem zachowaj szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami.

9. Zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom, które trzymasz na dworze, zamknij je w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach.

10. Pamiętaj, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwalna jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news