FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

„To musi być dzieło kosmitów”. Na rzece pojawił się olbrzymi lodowy krąg. Skąd się wziął? [WIDEO]

W różnych regionach świata w okresie zimowym na rzekach lub jeziorach pojawiają się wirujące lodowe dyski. Nie brak głosów, że to manifestacja kosmitów, podobnie jak kręgi w zbożu. Jakie jest prawdziwe wyjaśnienie tej zagadki?

Niesamowity lądowy krąg na rzece Presumpscot w mieście Westbrook w stanie Maine w USA. Fot. Tina Radel / City of Westbrook.
Niesamowity lądowy krąg na rzece Presumpscot w mieście Westbrook w stanie Maine w USA. Fot. Tina Radel / City of Westbrook.

Tym razem to niezwykłe zjawisko pojawiło się niespodziewanie w miejscowości Westbrook w amerykańskim stanie Maine, na rzece Presumpscot. Najbardziej okazale prezentowało się z perspektywy lotu ptaka.

Trudno uwierzyć, że idealnie okrągłe lodowe kry mogą powstawać w sposób w pełni naturalny. Dlatego wiele osób uważa, że jest to dzieło kosmitów, którzy chcą nam za ich sprawą coś przekazać. Przyznacie, że hipoteza jest dziwaczna, jednak mając na uwadze podobne kręgi w zbożu...

Nie dajcie się jednak zwieść teoriom o obcej cywilizacji i innym teoriom spiskowym, bo lodowe dyski są zupełnie naturalnym zjawiskiem, co nie raz już udowodniono. Przyroda naprawdę potrafi nas zaskoczyć.

Choć ten fenomen jest rzadko spotykany, to jednak naukowcy znają przyczynę jego występowania. Lodowe dyski pojawiają się w początkowej fazie tworzenia się pokrywy lodowej, gdy na powierzchni rzeki, jeziora lub stawu zaczynają się formować kryształki lodowe, czyli śryż.

Ma on postać okrągłych naleśników, które niczym gokarty zderzają się ze sobą, łącząc w większe formacje, zwane krążkami lodowymi, zwłaszcza, gdy bieg rzeki lawiruje. Śryż powstaje z lepy lodowej lub padającego śniegu, który przy ujemnej temperaturze zamarza. Ma niewielką grubość, ledwie kilku centymetrów.

Jednak nie z każdego śryżu tworzą się lodowe kręgi. Aby zaczęły się one pojawiać, musi był spełnionych jeszcze kilka czynników, a przede wszystkim musi występować wir wodny, który np. w miejscu meandrowania rzeki, będzie wprawiał poszczególne krążki lodowe w ruch obrotowy.

Z czasem te krążki łączą się, tworząc większe dyski, które przybierają kształt idealnego okręgu. Naukowcom nie udało się jeszcze w pełni wyjaśnić tego, dlatego lodowe dyski wirują z taką samą prędkością, bez względu na to, jakie mają rozmiary. Sądzi się, że wpływ na to mają jeszcze nieodkryte właściwości wody w fazie przechodzenia jej z temperatury dodatniej w ujemną.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Nature.

prognoza polsat news