FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Potężne zawieje i zamiecie śnieżne w górach. Wiatr osiąga 200 km/h. Przerażające nagrania [WIDEO]

Ratownicy górscy proszą turystów, aby nie wychodzili w góry do czasu ustania wiatru. W Sudetach i Karpatach szaleją potężne zawieje i zamiecie, w których można pobłądzić i zamarznąć. Kiedy pogoda się poprawi? Zobacz przerażające nagrania.

Potężna zawieja i zamieć śnieżna. Fot. YouTube / MichalChim.
Potężna zawieja i zamieć śnieżna. Fot. YouTube / MichalChim.

Trudno sobie wyobrazić jeszcze bardziej ekstremalną pogodę w górach od tej, która panuje w niedzielę (30.01) w Sudetach i Karpatach. Za sprawą niżu Nadia porywy wiatru przekraczają tam 100 km/h. Na szczycie Śnieżki w Karkonoszach odnotowano największą prędkość wiatru, niemal 200 km/h.

Wiatr wznieca zawieje i zamiecie śnieżne. Niesie zarówno padający śnieg, jak i ten już spadły, sprawiając, że nie widać niczego dalej niż na kilka metrów. W takich warunkach wyjście w góry może grozić utratą zdrowia, a nawet życia. Nagranie zawiei z Doliny Pięciu Stawów potrafi przerazić.

„No więc zawiało nas całkiem. Są kilkunastometrowe zaspy, które uniemożliwiają zejście i stwarzają ogromne zagrożenie lawinowe. Ratownicy dyżurni i my - załoga bardzo prosimy, żeby nikt tu dzisiaj nie szedł. Nasi rozsądni turyści, którzy mieli dziś schodzić zostają z nami. Czekamy na poprawę warunków, decyzje będziemy podejmować na bieżąco, jedzenia mamy na miesiąc, mamy ciepło i miło, więc nie martwcie się o nas” - informują gospodarze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, gdzie jest minus 7 stopni, a porywy osiągały ostatnio 134 km/h.

W góry przyjeżdża mnóstwo turystów, ponieważ ferie zimowe rozpoczynają uczniowie z kolejnych województw. Będą oni musieli poczekać na poprawę aury do poniedziałku (31.01). Wiatr wówczas zmniejszy prędkość, a opady osłabną, jednak prószyć będzie w dalszym ciągu.

W górach w najbliższych dniach spodziewany jest całodobowy mróz, który sprawi, że spadłe w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin nawet ponad 20 cm świeżego śniegu, utrzyma się, poprawiając warunki do uprawiania sportów zimowych.

Przypominamy, że w Tatrach utrzymuje się znaczne zagrożenie lawinowe trzeciego stopnia, natomiast w Bieszczadach, w rejonie Babiej Góry oraz w Karkonoszach obowiązuje stopień drugi. Pod żadnym pozorem nie wolno zbaczać ze szlaków.

Źródło: TwojaPogoda.pl / GOPR / TOPR.

prognoza polsat news