Ubiegłoroczna wiosna była najzimniejszą od 24 lat. Na naprawdę ciepłe dni musieliśmy czekać nadzwyczaj długo, bo aż do czerwca. Przeciągające się w nieskończoność chłody i opady śniegu zmuszały nas do podkręcania ogrzewania, dotkliwie uderzając po kieszeni.
Nic więc dziwnego, że marzy się nam nadzwyczaj wczesna wiosna, która minie pod znakiem przyjemnego ciepła i słonecznego nieba, które wygrzeją nas po zimowych mrozach. Najnowsze prognozy sezonowe wychodzą na przeciw naszym oczekiwaniom, bo są wyjątkowo optymistyczne.
Zgodnie z nimi już w lutym, zwłaszcza w drugiej połowie miesiąca, poczujemy pierwsze powiewy wczesnej wiosny. Temperatury będą sięgać kilkunastu stopni powyżej zera. Jednak już w pierwszej połowie lutego poczujemy cieplejsze powietrze, a śnieg zniknie z całej Polski, oprócz gór.
Nie bądźmy więc zaskoczeni, gdy ujrzymy kwitnące przebiśniegi, krokusy i stokrotki, które zawsze są zapowiedzią nadchodzącej wiosny. W ubiegłym roku zachwycaliśmy się nimi dopiero w maju. Tym razem wyłonią się z ziemi znacznie szybciej.
Marzec będzie miesiącem wyjątkowo ciepłym, w dodatku suchym i słonecznym. Dla zdecydowanej większości z nas to świetna wiadomość, ponieważ przyroda zacznie się odradzać z zimowego odrętwienia nawet o 2-3 tygodnie wcześniej niż zwykle.
Jednak rolnicy mogą narzekać, ponieważ to będzie kolejny rok rozpoczynający się suszą, która może skutecznie opóźniać i ograniczać wegetację u jej zarania, co oznacza problemy z dostępem do żywności i jeszcze wyższe jej ceny. Niestety, taka aura ma zawsze swoje plusy i minusy.
Kwiecień też zapowiada się bardzo ciepło, wręcz gorąco. Nie można wykluczyć, że pod koniec miesiąca odnotujemy pierwsze zbliżenie się temperatury do 30 stopni. Utrzyma się też niedostatek opadów i przewaga słonecznej aury.
Dalsze miesiące nie przyniosą większych zmian, wciąż średnie temperatury będą oscylować powyżej normy wieloletniej, co znaczy tyle, że będzie cieplej i dużo cieplej niż zwykle w tych miesiącach. Sumy opadów będą bardziej zróżnicowane, więc susza ulegnie złagodzeniu.
Źródło: TwojaPogoda.pl