FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

„To był szokujący widok”. Lawina zmiotła z powierzchni ziemi 250-letni zabytek UNESCO [WIDEO]

Szokujący moment sfilmowała kamera w środkowej Brazylii, gdzie lawina ziemna w ciągu zaledwie kilku sekund obróciła w gruzy liczącą sobie 250 lat osiemnastowieczną rezydencję. Siła żywiołu była wprost niewyobrażalna.

Lawina ziemna obraca w gruzy historyczny budynek. Fot. Primus Drone.
Lawina ziemna obraca w gruzy historyczny budynek. Fot. Primus Drone.

Brazylia od wielu dni zmaga się z wyjątkowo aktywną porą deszczową, która przynosi katastrofalne ulewy w centralnym regionie Minas Gerais. Dotychczas powodzie pozbawiły tam życia co najmniej 45 osób, a ponad 115 tysięcy zmusiły do opuszczenia swoich domów.

Wezbrane rzeki spowodowały zalanie wielu miejscowości, niektórych po same dachy domów. Doszło też do przerwania kilku zapór wodnych. Przesączona deszczówką gleba nie wchłania jej dalszych ilości i z łatwością się osuwa.

Do właśnie takiego kataklizmu doszło w miejscowości Ouro Preto, gdzie lawina ziemna stoczyła się ze wzgórza wprost na zabudowania, w tym historyczną, osiemnastowieczną rezydencję pełniącą funkcję miejscowego ratusza.

Moment zrównania z ziemią budynku sfilmowała kamera przemysłowa. Widok naprawdę poraża. Miejscowe władze były zszokowane tym, co zobaczyły. Straty materialne są olbrzymie. Niestety, to zaledwie jeden z bardzo wielu dramatów trwającej obecnie pory deszczowej.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news