FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W poniedziałek niszczycielska wichura połączona z burzą śnieżną. „Zagrożenie dla zdrowia i życia”

W poniedziałek między porankiem a popołudniem w całym kraju spodziewamy się porywistego wiatru, który miejscami może dochodzić do 90-100 km/h. Wichurze będzie towarzyszyć obfity deszcz, a nawet burze śnieżne. Sprawdź prognozę i ostrzeżenia.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

W poniedziałek (17.01) najbezpieczniej będzie pozostać w domu. Jednak jeśli konieczne będzie wyjście na zewnątrz, należy zachować szczególną ostrożność z powodu bardzo silnego wiatru, który może powodować szkody materialne i stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

W północnych województwach apogeum wichur nastąpi o poranku, w głębi kraju przed południem i w południe, a w dzielnicach południowych w godzinach popołudniowych. Orientacyjny czas dla poszczególnych regionów podajemy na poniższej mapce.

Porywiście wiać będzie od wczesnego poranka aż po wieczór, jednak najsilniejsze porywy, dochodzące do 70-80 km/h, a lokalnie do 90-100 km/h, spodziewane są przez kilkadziesiąt minut podczas przechodzenia z północy na południe kraju formacji liniowej.

Będą jej towarzyszyć obfite opady deszczu, gradu, deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej i śniegu. Niewykluczone są również burze, zarówno z deszczem, jak i prawdziwe burze śnieżne. Śniegu nie spadnie dużo, najwyżej do 1-3 cm, jednak przejściowo sypać może intensywnie, znacznie ograniczając widoczność.

Najprawdopodobniej widoczny będzie charakterystyczny wał chmurowy (wał szkwałowy), znany nam dobrze z letnich burz. W okresie zimowym nie jest on częstym widokiem. Jego obecność oznaczać może wystąpienie niszczących zjawisk atmosferycznych.

W trakcie szkwału temperatura spadać może nawet o ponad 5 stopni, miejscami do zera lub lekko poniżej. Właśnie dlatego deszcz może przechodzić w śnieg w akompaniamencie błyskawic. Pod wieczór i w nocy z poniedziałku na wtorek (17/18.01) chwyci mróz.

Prognoza pogody na poniedziałek.

Po opadach deszczu zalegająca na powierzchni ziemi, w tym drogach i chodnikach, warstwa deszczówki będzie zamarzać i tworzyć oblodzenie. Będzie bardzo ślisko. Uprzedzamy kierowców i pieszych, że nie trudno będzie o wypadek.

Jak się zabezpieczyć?

Wichura może miejscami łamać gałęzie, uszkadzać dachy na zabudowaniach i zrywać linie energetyczne. Możliwe są utrudnienia w ruchu drogowym i kolejowym z powodu zatarasowania dróg przez konary i uszkodzenia trakcji, a także przerwy w dostawach prądu.

Najlepiej do czasu nadejścia silnego wiatru przygotować się, zabezpieczając wszelkie przedmioty znajdujące się na balkonach i przed domem, które może porwać silny podmuch.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news