FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Ziemia znajduje się w tajemniczym kosmicznym bąblu. Zobacz, jak się tworzył [WIDEO]

Astronomowie donoszą o niesamowitym odkryciu, które kolejny raz może nam uświadomić, jak wciąż tajemniczym miejscem jest dla nas nie tylko otchłań Wszechświata, ale nawet najbliższe jego przestrzenie.

Artystyczna wizja Bąbla Lokalnego. Fot. YouTube / Space Telescope Science Institute.
Artystyczna wizja Bąbla Lokalnego. Fot. YouTube / Space Telescope Science Institute.

Astronomowie z Centrum Astrofizyki Harvarda i Smithsonian (CfA) oraz Space Telescope Science Institute (STScI) przygotowali symulację ewolucji naszego galaktycznego sąsiedztwa. Powstała ona na bazie cennych danych pozyskanych w trakcie badań należącej do Europejskiej Agencji Kosmicznej sondy Gaia.

Symulacja pokazała nam, że nasza planeta znajduje się w kosmicznym bąblu rozciągającym się na 1000 lat świetlnych. Dotychczas świat astronomii zdawał sobie sprawę z faktu, że wokół Ziemi, w odległości setek lat świetlnych, znajdują się gwiazdy. Teraz jednak okazuje się, że są to młode obiekty, które uformowały swoją grupę lokalną istniejącą już ok. 14 milionów lat.

Tę tajemniczą strukturę nazwano Bąblem Lokalnym. Znajduje się w nim siedem regionów obfitujących w młode gwiazdy, obszary gwiazdotwórcze i obłoki molekularne. Ciekawostką może być informacja, że rozciągają się one w promieniu ok. 500 lat świetlnych od Ziemi.

Najbardziej astronomów zadziwiły dane, że Bąbel Lokalny powoli, ale sukcesywnie się powiększa z prędkością ok. 6,5 km/s. W ciągu ostatnich kilku milionów lat wybuchło w najbliższej nam przestrzeni ok. 15 supernowych, które utworzyły inne bąble. Naukowcy zamierzają teraz przygotować pierwszą w historii cyfrową mapę Bąbla Lokalnego i innych nam znanych, w której znajdą się informacje o wszystkich wykrytych obiektach.

Celem jest poznanie istoty interakcji bąbli pomiędzy sobą. Astronomowie porównują bąble do sera szwajcarskiego, w którym dziury są wybijane przez supernowe, a ich miejsce zajmują nowe gwiazdy. Być może ta wiedza pozwoli nam lepiej zrozumieć strukturę historii ewolucji naszej galaktyki oraz całego Wszechświata od czasu Wielkiego Wybuchu.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Space Telescope Science Institute.

prognoza polsat news