FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pustynia zmieniła kolor na biały. Miejscowi czegoś takiego jeszcze nigdy nie widzieli [WIDEO]

Mieszkańcy Półwyspu Arabskiego czegoś takiego jeszcze nie widzieli. Całymi rodzinami wybrali się na pobliską pustynię, aby zobaczyć na własne oczy, jak zmieniła ona kolor z pomarańczowego na biały. Jak do tego doszło?

Arabska pustynia po gradobiciu. Fot. Twitter / @Osama Al-Harbi.
Arabska pustynia po gradobiciu. Fot. Twitter / @Osama Al-Harbi.

W okolicach Medyny w zachodniej części Arabii Saudyjskiej przecierali oczy ze zdziwienia na widok białych krajobrazów panujących na pobliskiej pustyni. Wydmy przypominały środek zimy gdzieś na dalekiej północy.

Przyczyną tego niecodziennego fenomenu była burza gradowa. Na wyschniętych na wiór obszarach Półwyspu Arabskiego każdy deszcz jest traktowany niczym anomalia, a co dopiero gwałtowna burza. Przyniosła ona olbrzymie ilości lodowych bryłek, które pokryły wydmy grubą warstwą.

Całe rodziny wybrały się na pustkowia, aby zobaczyć to zjawisko na własne oczy. Arabowie mają w zwyczaju urządzanie sobie pikników w niecodziennych okolicznościach przyrody. Gradobicie było z pewnością jedną z nich.

Na barwnych dywanikach rozłożyli jedzenie, a na kuchenkach gazowych grzali wodę na herbatę w stylowych czajniczkach. Był to ich sposób na miłe spędzenie czasu w gronie rodziny na tle iście zimowej scenerii, która może się już nie powtórzyć.

Nie wszyscy jednak byli ucieszeni widokiem gradobicia. Gdy lód roztopił się, doszło do podtopień. Zagłębienia terenu wypełniły się rwącymi strumieniami, które zaczęły porywać samochody wraz z kierowcami. Żywioł poczynił sporo szkód.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news