FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Piekło w Argentynie. Setki tysięcy mieszkańców straciło prąd, bo temperatura zbliżyła się do 50 stopni

Argentyna przeżywa jedną z największych fal upałów w historii, która doprowadziła do wielkiej awarii energetycznej. Gdy temperatura sięgała niemal 50 stopni, prąd przestał płynąć do 700 tysięcy mieszkańców Buenos Aires.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

W Ameryce Południowej średnie temperatury powietrza są nawet o kilkanaście stopni wyższe od normy wieloletniej dla stycznia. Popołudniami żar staje się nie do wytrzymania, zwłaszcza w większych miastach, gdzie dominuje betonowa zabudowa.

Tak jest m.in. w Buenos Aires, gdzie temperatura przekroczyła 40 stopni w cieniu, co zdarzyło się tylko kilka razy na tle całej historii pomiarów. W szczycie poboru energii elektrycznej doszło do masowej awarii. Prąd przestał płynąć do 700 tysięcy mieszkańców.

Nie mogli oni ochłodzić się w najgorętszym momencie, ponieważ wysiadły wentylatory i klimatyzatory. Pogotowie ratunkowe odebrało znacznie więcej wezwań niż zwykle od osób, które omdlały na skutek przegrzania i odwodnienia organizmu.

Służby zaleciły mieszkańcom przebywanie w cieniu, nie przemęczanie się, spożywanie jak największej ilości wody mineralnej i noszenie przewiewnej odzieży. Z powodu zanieczyszczenia ozonem przygruntowym normy jakości powietrza zostały wielokrotnie przekroczone.

Jednak to nie w Buenos Aires było najgoręcej. O wiele wyższe temperatury notowane są w północnych i centralnych regionach Argentyny, gdzie termometry pokazują niemal 50 stopni w cieniu. Niewiele brakuje już do rekordu wszech czasów. Ten odnotowano w Rivadavia w 1905 roku. Z kolei temperatura powierzchni ziemi dochodzi do 55 stopni.

Argentyńczycy mierzą się też z inwazją olbrzymich chrząszczy, które próbują całymi chmarami dostać się do domów. Martwe owady są znajdowane dosłownie wszędzie, na trawnikach, w przydomowych basenach i na samochodach. Przyciągają je światło i ciepło, a tego w miastach teraz nie brakuje.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Televisión Pública.

prognoza polsat news