Służba wulkanologiczna Wysp Kanaryjskich INVOLCAN poinformowała, że od poniedziałkowego (13.12) wieczoru nie odnotowano ani jednego wstrząsu ziemi w rejonie wulkanu Cumbre Vieja, który zbudził się 3 miesiące temu z 50-letniej drzemki. W środę (15.12) rano zakończyły się również wypływy lawy oraz emisje popiołów i gazów wulkanicznych.
To najdłuższy okres wstrzymania aktywności sejsmicznej od czasu rozpoczęcia erupcji. Naukowcy podchodzą jednak do tych wieści z dużą dozą ostrożności, ponieważ zdarzało się w przeszłości przy okazji erupcji innych wulkanów, że erupcja powracała po jakimś czasie.
Jednak tym razem więcej czynników wskazuje, że niszczycielska erupcja zmierza do końca. Ruben Lopez z Krajowego Instytutu Geograficznego (IGN) poinformował, że w 88 dniu erupcji ustała wszelka aktywność Cumbre Vieja.
Kilka dni temu władze ogłosiły, że jest spora nadzieja, iż wulkan uspokoi się jeszcze przed końcem roku, a to oznacza, że na samym początku przyszłego roku będzie już można rozpocząć wielkie sprzątanie i odbudowę zniszczonych miejscowości.
Choć brzmi to obiecująco, to jednak trzeba zauważyć, że wulkany to twory nieprzewidywalne, nie raz zaskakują, i to w najmniej spodziewanym momencie. Jest lepiej, ale wcale nie oznacza to, że zagrożenie w pełni minęło.
Erupcja wulkanu Cumbre Vieja zapisała się na kartach historii jako najdłuższa na wyspie La Palma od czasu erupcji Tehuya w 1585 roku, która trwała 85 dni. Stała się też największą w europejskim kraju od 77 lat. Lawa pochłonęła 3 tysiące budynków, rozlewając się na powierzchni 12 kilometrów kwadratowych.
Panorama desolador en las zonas más próximas al volcán. La cenizas ha tapado “literalmente“ casas completas, y sigue cayendo. #VolcandeLaPalma #emergencias #lapalma pic.twitter.com/l3oihy8YKu
— El Time (@ElTimeLaPalma) October 14, 2021
Do opuszczenia swoich domów zmusiła 8 tysięcy osób, a więc co dziesiątego mieszkańca wyspy. Znaczna część ewakuowanych wróciła na miejsce, aby pomóc w akcji usuwania popiołów, które miejscami zasypały budynki po same dachy, zmieniając na zawsze krajobraz.
Władze planują budowę nowej miejscowości, w której zamieszkają przede wszystkim mieszkańcy zrujnowanego przez lawę Todoque. Powstaną nie tylko nowe domy, ale też miejsca użyteczności publicznej, w tym szkoła, kościół i remiza.
Źródło: TwojaPogoda.pl / INVOLCAN.