W piątek (10.12) obowiązują ostrzeżenia przed opadami marznącego deszczu we wschodnich i centralnych regionach kraju. Deszcz, deszcz ze śniegiem, a miejscami także mżawka pada przy ujemnej temperaturze na wychłodzone powierzchnie.
To oznacza, że ciekłe opady zamarzają tworząc na drogach i chodnikach cienką warstwę lodu, nazywaną potocznie czarnym lodem lub ślizgawicą, a fachowo gołoledzią lub oblodzeniem. To pierwsza oznaka początku odwilży.
Niebezpieczny czarny lód
Dzieje się tak ponieważ przy powierzchni ziemi wciąż jeszcze zalega zimna masa, wychładzając ją, tymczasem na wysokości kilkuset metrów napływa cieplejsze powietrze, w którym występują opady mające postać ciekłą.
Oblodzenie jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, ponieważ często doprowadza do stłuczek, wypadków, a nawet karamboli. Szczególnie dotyczy to miejsc silnie zacienionych, wysokich wiaduktów i mostów oraz okolic terenów nadrzecznych i leśnych.
Gołoledź, a więc marznące opady, są groźne także dla drzewostanu, gdyż dodatkowo obciążają gałęzie, przyczyniając się do ich łamania. Groźne są też dla infrastruktury, ponieważ przewody elektryczne pokryte warstwą lodu mogą łamać się, powodując przerwy w dostawach prądu.
Kierowców i pieszych prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ czarny lód jest niewidoczny dla oka, ujawnia się tylko, gdy pada na niego ostre światło, gdy zaczyna błyszczeć.
W przypadku świateł samochodowych zazwyczaj jest już za późno na hamowanie. Wybierając się w podróż, weźcie pod uwagę, że auto może w każdej chwili stracić przyczepność i sterowalność.
W takim przypadku w żadnym razie nie wolno gwałtownie hamować i kręcić kierownicą, lecz zdjąć nogę z gazu i delikatnie korygować kierunek jazdy. W przeciwnym razie można wypaść z drogi lub zjechać na przeciwległy pas ruchu, a wówczas tragedia gotowa.
Marznące opady utrzymają się do końca dnia, ale również w nocy z piątku na sobotę (10/11.12), która w większości regionów kraju przyniesie mróz, na zachodzie z temperaturą spadającą nawet do minus 10 stopni.
Miejscami sypie śnieg
Na zachodzie i miejscami na wschodzie kraju pada śnieg, chwilami dość obficie, zwłaszcza na północnym zachodzie. Spadnie go przeważnie do 2-3 cm śniegu, jednak miejscami nawet do 5 cm. W ciągu minionej doby w zachodnich województwach nastąpił przyrost porywy śnieżnej o 5 cm.
Drogi i chodniki mogą być ośnieżone i śliskie. Należy się liczyć z utrudnieniami na drogach, ponieważ nie wszędzie uda się szybko odśnieżyć nawierzchnie. Najdłużej śnieg będzie zalegać na lokalnych drogach.
Źródło: TwojaPogoda.pl