FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Oślepiająca kula ognia przeleciała nad południową Polską. Noc zmieniła się w dzień [WIDEO]

Wieczorne niebo nad środkową Europą kilkukrotnie pojaśniało, gdy przecięła je kula ognia. Astronomowie wiedzą już, z czym mieliśmy do czynienia.

Jasny meteor nad Słowacją. Fot. AMS.
Jasny meteor nad Słowacją. Fot. AMS.

We wtorek (7.12) o godzinie 18:29 wieczorne niebo w krajach środkowej części Europy rozbłysło na skutek wejścia w ziemską atmosferę meteoroidu, który uległ spaleniu na wysokości kilkudziesięciu kilometrów nad powierzchnią ziemi.

Kosmiczny okruch przemieszczał się w zenicie nad zachodnią Słowacją, dolatując na wysokość Bratysławy. W trakcie tarcia doszło do kilkukrotnego pojaśnienia obiektu, który był niemal tak jasny, jak Księżyc w pełni, zmieniając noc w dzień.

Lokalizacja przelotu meteoroidu i rozmieszczenie raportów z jego obserwacji. Fot. AMS.

Amerykańskie Towarzystwo Meteorowe (AMS) otrzymało 34 raporty od naocznych świadków tego zjawiska. Niestety, nie sprzyjała jego obserwacji pogoda, ponieważ dominowały niskie chmury warstwowe, miejscami niosące opady śniegu.

Raporty pochodzą z tych miejsc, gdzie niebo częściowo się rozpogadzało, a więc na samej Słowacji, na przyległych obszarach Czech, na Węgrzech oraz w południowych Niemczech. Z Polski nie dodano żadnego raportu, ponieważ całe południe naszego kraju było w pełni zachmurzone, aż po górskie szczyty.

Można jednak sądzić, że przelot meteoroidu był widoczny w postaci pojaśnienia południowego horyzontu. Gdyby nie szczelna warstwa chmur niskiego piętra, mieszkańcy Śląska i Małopolski mogliby liczyć na naprawdę wielkie widowisko.

W tym roku przeloty meteoroidów były widoczne z obszaru Polski kilkukrotnie, za każdym razem wywoływały euforię wśród naocznych świadków. Jeden z najjaśniejszych obserwowano w zachodniej Polsce w styczniu. Więcej na jego temat w poniższym artykule.

Źródło: TwojaPogoda.pl / AMS.

prognoza polsat news