FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Takiej wichury nie było na Wyspach Brytyjskich od dawna. Huragan łamał drzewa i zrywał dachy

Huraganowy wiatr dochodzący do 180 kilometrów na godzinę łamał drzewa, zrywał dachy, uszkadzał linie energetyczne i sparaliżował ruch drogowy, kolejowy i lotniczy na Wyspach Brytyjskich. Niestety, jest przynajmniej jedna ofiara śmiertelna.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Chociaż na Wyspach Brytyjskich porywisty wiatr nie jest niczym nadzwyczajnym, to jednak tym razem okazał się nadzwyczaj silny, ponieważ meteorolodzy wydali najwyższe w skali, czerwone ostrzeżenie przed huraganowymi podmuchami.

Znad Islandii w rejon Szkocji dotarł cyklon Andrzej (na Wyspach zwany Arwen), a wraz z nim duże zróżnicowanie ciśnienia, które gwałtownie nasiliło wiatr. Najmocniej wiało we wschodniej Szkocji i północno-wschodniej Anglii.

Na szczycie Cairnwell w Grampianach Wschodnich porywy osiągały zawrotne 180 km/h, przy czym średnia prędkość dochodziła do nawet 150 km/h. To skrajnie silny wiatr, którego nie notowano tam od dawna. Mocno dmuchało też na wybrzeżach Morza Północnego, w Lossiemouth do 120 km/h, w Kirkwall do 115 km/h, a w Aberdeen do 110 km/h.

Strażacy interweniowali przy usuwaniu połamanych i powalonych drzew oraz zabezpieczaniu uszkodzonych dachów, a energetycy przywracali energię elektryczną do 100 tysięcy domostw. Wystąpiły poważne utrudnienia w ruchu drogowym, kolejowym, lotniczym i morskim.

Mieszkańcom zalecono pozostanie w domach do czasu poprawy pogody. Niestety, nie wszyscy posłuchali. W Irlandii Północnej, Anglii i Szkocji doszło z tego powodu do tragedii. Upadające gałęzie zabiły 3 osoby.

Jednak nie tylko wiatr okazał się paraliżujący. Niż przyniósł też intensywne opady deszczu, a na wyżej położonych obszarach także śnieg. Wiele dróg zostało oblodzonych i stało się nieprzejezdnych.

Obecnie niż Andrzej zmierza w kierunku krajów Beneluksu, przynosząc w zachodniej Europie duży spadek ciśnienia, porywisty wiatr oraz opady deszczu i pierwszy w tym sezonie śnieg. Także tam warunki do podróżowania mogą być trudne i należy się liczyć z opóźnieniami.

Źródło: TwojaPogoda.pl / BBC.

prognoza polsat news