FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Niż Piotr przyniesie w czwartek i piątek bardzo silny wiatr i ulewne deszcze. Sprawdź ostrzeżenia!

Niż genueński Piotr zmierza nad Polskę. W czwartek i piątek przyniesie nam kolejne załamanie pogody z bardzo silnym wiatrem, który może powodować szkody, a także ulewnym deszczem. Sprawdź prognozę pogody i ostrzeżenia.

Wiatr może łamać gałęzie. Fot. TwojaPogoda.pl
Wiatr może łamać gałęzie. Fot. TwojaPogoda.pl

Nad Genuą w północno-zachodnich Włoszech narodził się niż, który w ostatnim czasie zmierzał w kierunku zachodniej Polski. Tego typu niże, zwane genueńskimi, są bardzo niebezpieczne, ponieważ w przeszłości przynosiły nam powodzie.

Na szczęście tym razem wielka woda nam nie grozi, ale nie obejdzie się bez obfitych deszczy oraz porywistego wiatru, które lokalnie mogą powodować szkody materialne. Niż wkroczył nad Dolny Śląsk w czwartek (4.11) o poranku i będzie do końca dnia wędrować w stronę Pomorza Gdańskiego.

Porywisty wiatr i wahania ciśnienia

Czeka nas najpierw duży spadek ciśnienia, na zachodzie i północy kraju poniżej 995 hPa. To oznacza, że gwałtownie nasili się wiatr wiejący z południa i skręcający na zachód. Jego porywy będą w większości regionów kraju dochodzić do 60-70 km/h.

Najmocniej powieje na zachodzie, północy i w centrum, lokalnie do 80 km/h. Nie spodziewamy się wyjątkowo niszczycielskiej wichury, ale trzeba mieć na uwadze to, że lokalnie wiatr może powodować szkody, w tym przede wszystkim łamać gałęzie. Możliwe są utrudnienia w ruchu drogowym i kolejowym oraz przerwy w dostawach prądu.

Prognoza pogody na czwartek. Fot. TwojaPogoda.pl

Najdłużej porywisty wiatr utrzyma się na północy, północnym wschodzie i w centrum kraju, gdzie porywy do 60-70 km/h będą dokuczać mieszkańcom również przez większą część dnia w piątek (5.11). W tym czasie od południa kraju wiatr będzie zdecydowanie słabnąć.

Ulewne deszcze i podtopienia

Jednak nie tylko silny wiatr może się okazać groźny, niż przyniesie też obfite opady, ale tylko w województwach zachodnich i północno-zachodnich, gdzie spadnie w ciągu doby przeważnie od 10 do 30 mm, a przy granicy z Niemcami nawet do 40 mm deszczu. Możliwe są miejscowe podtopienia.

Prognoza pogody na piątek. Fot. TwojaPogoda.pl

Temperatura będzie mocno zróżnicowana. W najcieplejszym momencie dnia w czwartek (4.11) termometry pokażą od 8 stopni na zachodnim Pomorzu przez 12-14 stopni na większym obszarze do 16 stopni na Śląsku i w Małopolsce.

Już teraz zalecamy usunięcie z balkonów i sprzed domów wszelkich przedmiotów, które mogą zostać porwane przez silny wiatr i wyrządzić komuś krzywdę. Najlepiej też przeparkować samochód z okolic drzew.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news