FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Potężna erupcja Etny we Włoszech. Po zboczach zeszły lawiny piroklastyczne [WIDEO]

Doszło do jednej z największych w ostatnich miesiącach erupcji wulkanu Etna na włoskiej Sycylii. W powietrze wystrzeliły pióropusz popiołów i fontanny lawy, a po zboczach stoczyła się groźna lawina piroklastyczna.

Erupcja wulkanu Etna we Włoszech. Fot. INGV.
Erupcja wulkanu Etna we Włoszech. Fot. INGV.

Od połowy lutego, kiedy rozpoczęła się nowa faza aktywności włoskiego wulkanu Etna, na Sycylii odnotowano już przeszło 50 jego erupcji. Po miesięcznym uspokojeniu, wulkan znów dał o sobie znać okolicznym mieszkańcom, tym razem podczas jednego z największych wybuchów ostatnich miesięcy.

Z południowo-wschodniego krateru na wysokość 7,5 kilometra wystrzeliły pióropusze popiołów, które zaczęły być gnane wiatrem nad wody Morza Śródziemnego. W tym samym czasie pojawiły się fontanny lawy, a po wschodnich zboczach krateru zeszły lawiny piroklastyczne.

Władze natychmiast ogłosiły najwyższy, czerwony stopień zagrożenia dla lotnictwa. Tymczasowo zamknięto lotnisko w Katanii u stóp wulkanu. Mieszkańcy są zaniepokojeni, ale póki co Etna nie stanowi dla nich poważnego zagrożenia.

Mimo to na okoliczne miejscowości opadła warstwa czarnych popiołów, która pokryła dachy budynków, karoserie samochodowe, roślinność, ulice i chodniki. Mieszkańcom zalecono unikanie kontaktu z pyłem i noszenie specjalnych maseczek ochronnych.

Źródło: TwojaPogoda.pl / INGV.

prognoza polsat news