FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Przed nami olbrzymie ocieplenie, a później wichury i potężne ochłodzenie aż do przymrozków

W ciągu zaledwie kilku następnych dni czeka nas pogodowa jazda bez trzymanki. Najpierw olbrzymie ocieplenie nawet powyżej 20 stopni, później wichury i wreszcie kolosalne ochłodzenie, które skończy się powrotem przymrozków. Sprawdź szczegółową prognozę.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Babie lato w tym roku nas nie rozpieszcza i niechętnie wraca, a jeśli już, to na krótko. Tak będzie i tym razem. Pogodny wyż znad południowej Europy przyniesie nam napływ ciepłego powietrza, które dodatkowo ogrzewane będzie przez promieniowanie słoneczne.

W środę (20.10) dzięki temu termometry pokażą w zachodnich województwach powyżej 20 stopni. Górna granica jest trudna do określenia, ponieważ będzie uzależniona od wpływu górskiego fenu (halnego) wiejącego znad gór w kierunku dolin.

Całkiem prawdopodobne, że na Dolnym Śląsku temperatura sięgnie nawet 22-23 stopni. Na pozostałym obszarze aż tak ciepło nie będzie, jednak powinniśmy ujrzeć na termometrach powyżej 15 stopni. Najchłodniej będzie na wschodzie, miejscami tylko 12 stopni.

Prognoza pogody na środę. Fot. TwojaPogoda.pl

Południowo-zachodni wiatr będzie się wzmagać, a ciśnienie spadać jak szalone. Jeszcze mocniej powieje w czwartek (21.10), kiedy wyż odsunie się nad Azję, a my dostaniemy się pod wpływ mokrego niżu znad Skandynawii. Z zachodu na wschód przemkną deszcze, a nawet burze.

Ochłodzi się do 15-18 stopni, ale najgorszy będzie bardzo silny wiatr, którego porywy mogą osiągać w większości regionów kraju do 50-70 km/h, a miejscami do 80-90 km/h. Będą połamane drzewa, pozrywane linie energetyczne i uszkodzone dachy. Bezpieczniej będzie pozostać w domu.

Prognoza pogody na czwartek. Fot. TwojaPogoda.pl

Piątek (22.10) też będzie wietrzny, ale podmuchy nie powinny już stanowić zagrożenia. Nadal może padać, ale będą też przejaśnienia i rozpogodzenia. W górach spodziewamy się opadów śniegu, a na nizinach ochłodzenia. W najcieplejszym momencie dnia będzie około 10 stopni.

Prognoza pogody na piątek. Fot. TwojaPogoda.pl

W weekend (23-24.10) niebo rozpogodzi się, miejscami może jednak jeszcze popadać deszcz, a nawet krupa śnieżna, zaś w górach śnieg. Temperatura spadnie jeszcze bardziej. Noce i poranki z przymrozkami, a popołudnia nie będą cieplejsze niż 5-10 stopni.

Prognoza pogody na sobotę. Fot. TwojaPogoda.pl

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news