FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Hipnotyzujące chmury nad Wyspami Kanaryjskimi. Wulkan Cumbre Vieja emituje fale grawitacyjne [WIDEO]

Podczas pierwszej od półwiecza erupcji wulkanu Cumbre Vieja na Wyspach Kanaryjskich, na niebie można obserwować niecodzienne zjawiska. To hipnotyzujące, koncentrycznie rozchodzące się chmury popiołu wulkanicznego na falach grawitacyjnych. Zobacz nagranie.

Zdjęcie satelitarne koncentrycznych chmur nad wyspą La Palma na Wyspach Kanaryjskich. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne koncentrycznych chmur nad wyspą La Palma na Wyspach Kanaryjskich. Fot. NASA.

Chmury popiołów nad kanaryjską wyspą La Palma przybrały kształt tarczy strzeleckiej. Koncentryczne kręgi potrafią zahipnotyzować. To skutek interakcji pyłu z inwersją temperatury związaną z docierającą znad Sahary ciepłą masą powietrza.

Zjawisko to wywołuje zafascynowanie, zarówno u miejscowej ludności, jak i u naukowców, którzy tworzące się fale grawitacyjne obserwują również od góry, czyli z pomocą satelitów meteorologicznych. Kręgi formujące się nad epicentrum erupcji wulkanicznej są jeszcze lepiej widoczne.

Wulkan Cumbre Vieja wytworzył pióropusz powietrza, który unosił się błyskawicznie na wysokość nieco powyżej 5 kilometrów, ponieważ był cieplejszy, a przez to mniej gęsty niż jego otoczenie. Następnie powietrze wciągnięte do tego gazowego pióropusza nieco się ochłodziło, stając się dużo mniej wyporne, jednak wciąż wznosiło się.

Wtedy uderzyło w warstwę gorącego, suchego powietrza pochodzącego znad Sahary. Pióropusz nie mógł się już dalej unieść, więc zaczął się spłaszczać i rozprzestrzeniać we wszystkich kierunkach.

Zdjęcie satelitarne koncentrycznych chmur nad wyspą La Palma na Wyspach Kanaryjskich. Fot. NASA.

Prąd wstępujący z wulkanicznym popiołem, mimo iż występował ciągle, to jednak chwilami gwałtownie przyspieszał po krótkich, ale gwałtownych erupcjach, utworzyły się koncentryczne pierścienie. Każdy z nich był skutkiem kolejnego wybuchu.

Źródło: TwojaPogoda.pl / AEMET.

prognoza polsat news