FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W najstarszym mieście w Polsce rzeka Prosna nagle zmieniła kolor na zielony. Co się stało?

Do Dnia Świętego Patryka jeszcze daleko, tymczasem rzeka przepływająca przez najstarsze miasto w Polsce, niespodziewanie zmieniła kolor na zielony. Mieszkańcy są zdziwieni, a ekolodzy biją na alarm. Co się stało?

Zielona rzeka Prosna w Kaliszu. Fot. Facebook / calisia.pl
Zielona rzeka Prosna w Kaliszu. Fot. Facebook / calisia.pl

Zaskakujący kolor wody w Prośnie zgotował mieszkańcom wielkopolskiego Kalisza, najstarszego miasta w Polsce, nieoczekiwany zakwit sinic, które są jak na ironię najstarszymi organizmami żywymi na naszej planecie.

Ekolodzy twierdzą, że przyczyną tego zjawiska jest pojawienie się sinic w sztucznym zbiorniku Szałe. Przepływająca przez niego rzeka Pokrzywnica przeniosła sinice do Prosny, a stamtąd do Kalisza. Cyjanobakterie zagrażają miejscowej faunie i florze poprzez ograniczenie dopływu światła do głębszych wód rzecznych, a przez to hamowanie fotosyntezy.

O tej porze roku sinice nie zakwitają często, jednak warunki pogodowe są ostatnio sprzyjające, ponieważ jest ciepło i słonecznie, a opady są nadzwyczaj skąpe. Ekolodzy zaapelowali więc do Wód Polskich, aby problem rozwiązały. Te jednak twierdzą, że jest on złożony.

Wszystkiemu winne mają być nawozy trafiające z pól uprawnych do zbiornika, a także nieuregulowana gospodarka wodno-ściekowa w gminach położonych bezpośrednio w zlewni zbiornika wodnego Szałe. Konieczne jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury, a to rodzi poważne koszty.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Wody Polskie.

prognoza polsat news