FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tajemnicze błyski przed i podczas silnego trzęsienia ziemi w Meksyku. Czym jest ten fenomen? [WIDEO]

Bardzo silne trzęsienie ziemi nawiedziło meksykańskie Acapulco. Mieszkańcy donoszą o zaobserwowaniu tajemniczego zjawiska, które objawiło się niebieskimi błyskami tuż przed i podczas wstrząsu. Naukowcy próbują wyjaśnić czym jest ten fenomen.

Tajemnicze światła nad Acapulco w Meksyku podczas trzęsienia ziemi. Fot. YouTube.
Tajemnicze światła nad Acapulco w Meksyku podczas trzęsienia ziemi. Fot. YouTube.

W nocy z wtorku na środę (7/8.09) o godzinie 3:47 czasu polskiego (20:47 czasu miejscowego) rejon meksykańskiego miasta Acapulco nawiedziło trzęsienie ziemi o sile M7.1. Wstrząs spowodował liczne szkody materialne i wyzwolił wysokie na pół metra tsunami. Zginęło 7 osób, a 20 zostało rannych.

Jednak nie sam wstrząs zadziwił mieszkańców, którzy zdają sobie sprawę z tego, że mieszkają w strefie aktywnej sejsmicznie. Zadziwił ich fenomen, który towarzyszył trzęsieniu, jak i je poprzedził. To liczne błyski w kolorze niebieskim.

Coś podobnego obserwowano już wcześniej podczas znaczących trzęsień ziemi od Meksyku przez Chiny po Japonię. W sieci można znaleźć mnóstwo nagrań z tego zjawiska, którego nadal w pełni nie wyjaśniono. Najbardziej wiarygodna teoria mówi o naprężeniach w skałach na głębokości kilku kilometrów.

Wiemy, że ich uwalnianie wywołuje powstawanie fal sejsmicznych, które docierając do powierzchni ziemi, wywołują wstrząsy. W tym samym czasie uwalniana ma być również energia elektryczna, która jonizuje gazy, a te wydostając się na powierzchnię poprzez szczeliny w ziemi, zaczynają świecić.

Badacze sądzą, że na podstawie obserwacji tego fenomenu można przynajmniej z niewielkim wyprzedzeniem przewidywać potężne trzęsienia ziemi, ponieważ gazy uwalniane są na krótko przed tym, gdy fale sejsmiczne zaczynają się rozprzestrzeniać, czyniąc zniszczenia.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news