FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Takiego lata w Europie jeszcze nie było. Temperatury pobiły wszelkie rekordy przyzwoitości

Nigdy wcześniej w całej historii pomiarów meteorologicznych nie mieliśmy tak gorącego lata w Europie. Na południu kontynentu temperatura sięgnęła 49 stopni w cieniu, a pożary trawiły lasy i budynki. Cienka czerwona granica 1 stopnia została przekroczona.

Anomalie temperatury latem 2021 roku w Europie. Fot. Copernicus/ECMWF.
Anomalie temperatury latem 2021 roku w Europie. Fot. Copernicus/ECMWF.

Lato meteorologiczne, które obejmuje okres od 1 czerwca do 31 sierpnia, zapisało się w skali całej Europy jako najcieplejsze od kiedy prowadzi się stałe pomiary. Średnia temperatura powietrza była o 1 stopień wyższa od średniej z lat 1991-2020.

Jak informuje Copernicus Climate Change Service (C3S), na drugim miejscu listy najgorętszych sezonów letnich znajduje się jednocześnie lato 2010 i 2018 roku, które były o 0,1 stopnia chłodniejsze od tego minionego.

Strefa anomalnie wysokich temperatur ciągnęła się w pasie od południa przez centrum na wschód kontynentu. W Hiszpanii, we Włoszech i w Grecji termometry pokazywały powyżej 45 stopni, a miejscami, jak np. w Syrakuzach na włoskiej Sycylii, nawet 48,8 stopnia w cieniu. Padł historyczny rekord ciepła dla Europy.

Szalały potężne pożary, w Grecji i Turcji nie widziane od wielu lat, które strawiły całe hektary lasów i wiele zabudowań. Niestety, zginęli ludzie. Konieczna okazała się ewakuacja tysięcy mieszkańców i turystów.

Jednak średnia 3-miesięczna temperatura ekstremalnie wysoka nie zapisała się na południu, lecz na wschodzie Europy, w tym także we wschodniej Polsce. Lipiec na Podlasiu był najgorętszym w całej ponad 240-letniej serii pomiarowej.

Gorącym miesiącem był w całej Polsce, podobnie jak czerwiec. Jednak sierpień okazał się nadzwyczaj zimny, pod znakiem średniej temperatury najniższej od 2006 roku, a w wielu regionach nawet od 1998 roku.

To właśnie z powodu chłodnego sierpnia tegoroczne lato nie było najgorętszym w historii, podobnie jak to miało miejsce w skali europejskiej. Najcieplejsze pozostaje w naszym kraju lato 2019 roku, którego średnia przekroczyła normę o 2,5 stopnia.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB / C3S.

prognoza polsat news