FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tak wygląda zabójczy prąd wsteczny. Jeśli Cię porwie, to nie masz szans na przeżycie [WIDEO]

W ostatnich latach dowiedzieliśmy się o prądzie wstecznym, który potrafi porwać w głąb morza osobę chcącą wykąpać się w Bałtyku i doprowadzić do jej utonięcia. Na nagraniu możecie zobaczyć, jak wygląda to niezwykle groźne zjawisko i jak wyjść z niego cało.

Prąd wsteczny. Fot. YouTube / usoceangov.
Prąd wsteczny. Fot. YouTube / usoceangov.

Prąd wsteczny pojawia się wszędzie tam, gdzie fale załamują się. Płynie do tyłu, a więc od brzegu w głąb morza. Jeśli chcący wykąpać się w morzu plażowicz znajdzie się pod jego wpływem, to zostaje porwany w głąb akwenu, na głębsze wody, gdzie grozi mu utonięcie.

Prąd przemieszcza się zwykle z prędkością 1 metra na sekundę, ale przy sprzyjających warunkach może osiągać nawet 2,5 metra na sekundę, nie dając możliwości porwanej osobie na wydostanie się z niego. Niestety, z tego powodu to najczęstsza przyczyna utonięć w Bałtyku.

Aby wydostać się z prądu, pod żadnym pozorem nie można płynąć zgodnie z nim, a tym bardziej pod niego, tylko uciekać na boki, gdzie przemieszczają się tradycyjne prądy zmierzające ku brzegowi. To jedyna szansa na uniknięcie najgorszego.

Prądy wsteczne tworzą się najczęściej przy falochronach, dlatego powinniśmy unikać kąpieli w ich pobliżu, a zwłaszcza w strefach zakazu kąpieli, które wyznaczone są na każdej strzeżonej plaży. Pamiętajmy też, aby nie wchodzić do wody, gdy wywieszona jest czerwona flaga, zakazująca kąpieli.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news