FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Oto gigantyczne chmury burzowe, które odłączyły od prądu prawie milion domostw i firm [ZDJĘCIA]

Seria potężnych burz, która uznana została za jedną z 10 największych jakie zaobserwowano na tle ostatnich 135 lat, spowodowała masowe przerwy w dostawach prądu do niemal miliona domostw i zakładów pracy. Satelita uwiecznił to niezwykłe zjawisko.

Chmury burzowe nad północnymi regionami USA. Fot. NOAA.
Chmury burzowe nad północnymi regionami USA. Fot. NOAA.

Patrzycie na gigantyczne chmury burzowe o nazwie Cumulonimbus, które potrafią mieć kilkaset kilometrów średnicy i sięgać swoimi wierzchołkami wysokości kilkunastu kilometrów. Niosą tak duże ilości wody, że każda z nich mogłaby wypełnić nią setki basenów olimpijskich.

Seria takich burz, która w ciągu 3 dni przeszła nad amerykańskim stanem Michigan, przyniosła nie tylko potężne ulewy, ale również porywiste wiatry, gradobicia i oczywiście setki tysięcy błyskawic.

Chmury burzowe nad północnymi regionami USA. Fot. NOAA.

Na rejon Detroit spadło od 50 do 100 mm deszczu, a porywy wiatru osiągały 110 km/h. Energia jaką wygenerowały burze uplasowała je wśród 10 najpotężniejszych burz, jakie przetoczyły się nad Stanami Zjednoczonymi w ciągu ostatnich 135 lat.

Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, aby energia elektryczna, w związku z poczynionymi przez burzę awariami, przestała płynąć do blisko miliona gospodarstw domowych i zakładów pracy. Przerwy w dostawach energii dotknęły też stanów Wisconsin i Illinois.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NOAA / Detroit Free Press.

prognoza polsat news