FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Nie było jeszcze na świecie tak gorącego miesiąca. Lipiec pobił wszelkie rekordy, również w Polsce

Lipiec zapisał się w skali całego świata jako najcieplejszy lipiec, a także miesiąc, w całej historii pomiarów meteorologicznych. Rekord padł też we wschodniej Polsce, gdzie nigdy wcześniej tak wysokich temperatur nie notowano.

Fot. NASA GISS.
Fot. NASA GISS.

Nie ma bardziej namacalnego dowodu na ocieplanie się klimatu, jak wciąż to nowe rekordy średniej globalnej temperatury powietrza, które padają w ostatnich latach. Właśnie odnotowano kolejny. Miniony lipiec okazał się najcieplejszym miesiącem w 142-letniej serii pomiarowej.

Jak informuje NOAA, średnia temperatura w skali ogólnoświatowej sięgnęła 0,93 stopnia powyżej normy wieloletniej. Pobity został dotychczasowy rekord z lipca 2016 roku, kiedy średnia była przekroczona o 0,92 stopnia.

Rekordowo ciepłe były lądy. W skali całego świata średnia temperatura wyniosła aż 1,40 stopnia powyżej normy, zaś na północnej półkuli anomalia była jeszcze wyższa i sięgnęła 1,54 stopnia. Na lądach i oceanach północnej półkuli lipiec był drugim najcieplejszym.

Rekordowo wysokie temperatury odnotowano na przeszło 5 proc. powierzchni Ziemi. Skrajnie ciepło było częściowo w Ameryce Północnej, północnej i wschodniej Europie, północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie, w południowej Azji, północnej i południowej części Argentyny, a także na Oceanie Atlantyckim, Pacyfiku i w Indiach.

Najwyższe temperatury w lipcu na tle historii zaobserwowano natomiast w zachodniej części Ameryki Północnej, na Oceanie Atlantyckim, w Europie, w północnej Afryce, w południowej Azji oraz na małych obszarach południowego Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego.

Rekord ciepła też w Polsce

Miniony lipiec zapisał się w Polsce jako drugi najcieplejszy w 240-letniej historii pomiarów meteorologicznych i zarazem najcieplejszy od 15 lat. Średnia temperatura powietrza była o 2,1 stopnia wyższa od normy wieloletniej. W rekordowym lipcu 2006 roku anomalia wyniosła 3,6 stopnia.

Minionego miesiąca im dalej na wschód, tym anomalia była większa. Apogeum osiągała na Podlasiu, gdzie przekraczała 3 stopnie. Średnia temperatura w regionie sięgnęła 21,7 stopnia, bijąc dotychczasowy rekord z 2010 roku o 0,6 stopnia. Najwyższą odnotowaną temperaturą maksymalną były 32 stopnie w cieniu.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB / NOAA.

prognoza polsat news