FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Takiej ulewy w Krakowie nie było od co najmniej 126 lat. To nie był normalny deszcz

Nad Krakowem przeszła największa ulewa od co najmniej 126 lat. Nie było to typowe oberwanie chmury, jakie zdarza się podczas burzy, lecz wielogodzinny, nieustający, obfity deszcz. Efekt to wiele podtopionych budynków, dróg i garaży.

Panorama Krakowa. Fot. TwojaPogoda.pl
Panorama Krakowa. Fot. TwojaPogoda.pl

Taka ulewa, jaka przeszła nad Krakowem, zdarza się tylko raz na stulecie. Trwała ona aż 28 godzin. Rozpoczęła się krótko po północy w nocy ze środy na czwartek (4/5.08), a skończyła dopiero w piątek (6.08) o poranku. Najmocniej padało w czwartek (5.08) późnym popołudniem i wieczorem.

W ciągu jednej godziny potrafiło wtedy spaść niemal 10 mm deszczu. Łączna suma opadów robi wrażenie. Według obliczeń Roberta Pyrca w IMGW-PIB, na stacji klimatologicznej w ścisłym centrum miasta, w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, spadły aż 103 mm deszczu.

Nigdy wcześniej w całej historii tej stacji, a ta sięga 1895 roku, czyli ostatnich 126 lat, nie zdarzył się większy opad. Poprzedni rekord należał do 9 września 1963 roku, kiedy odnotowano 99 mm deszczu.

Co ciekawe, wtedy był to opad pochodzenia burzowego, czyli spadł on w krótkim czasie, zaledwie kilkudziesięciu minut. Tym razem mieliśmy do czynienia z zupełnie innym rodzajem opadu, a mianowicie wielkoskalowym, nieprzerwanie trwającym przez ponad dobę, o zmiennym natężeniu.

Poziom wody w Wiśle na krakowskich Bielanach podniósł się w ciągu niecałej doby ze 150 do 370 cm i nieznacznie przekroczył stan ostrzegawczy. Mniejsze rzeczki, w tym Serafa, wylały i spowodowały liczne podtopienia dróg i zabudowań, głównie na Bieżanowie.

Nie tylko w Krakowie ulewa okazała się rekordowa. Podobnie było też m.in. w Będzinie w rejonie Katowic, gdzie tamtejsza Badawcza Stacja Meteorologiczna Będzin-Grodziec odnotowała w czwartek (5.08) dobową sumę opadów w wysokości 46,4 mm. Poprzedni rekord z 17 września 2017 roku wynosił 46,0 mm. Stacja zbiera dane od lipca 2009 roku.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

Komentarze

prognoza polsat news