FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Nad tymi regionami w weekend mogą przejść potężne burze gradowe, a nawet trąby powietrzne [MAPY]

Weekend przyniesie w niektórych regionach kraju wyjątkowo gwałtowne burze gradowe, którym miejscami mogą towarzyszyć trąby powietrzne. Będzie obficie padać, porywiście wiać, a temperatura gwałtownie obniży się. Sprawdź prognozę.

W weekend (31.07-1.08) w większości regionów kraju spodziewamy się opadów deszczu, a miejscami także burz, jednak te najbardziej gwałtowne zjawiska, które mogą powodować szkody i stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia, obejmą województwa południowo-wschodnie.

Śledź burze i deszcze na żywo >>>

Najgroźniej będzie w woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim. Słabszych burz spodziewamy się w woj. opolskim, łódzkim, mazowieckim i podlaskim. Najsłabiej zagrzmi w woj. dolnośląskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim.

W strefie pomarańczowej w ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Możliwe są trąby powietrzne.

W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 15 mm, z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h. Zachowajcie ostrożność!

Prognoza pogody na sobotę. Fot. TwojaPogoda.pl

W niedzielę (1.08) na południowym zachodzie i w centrum kraju spodziewamy się ciągłych opadów deszczu o umiarkowanym natężeniu. Na Dolnym Śląsku i Ziemi Łódzkiej spadnie od 10 do 25 mm deszczu, a w Sudetach jeszcze więcej.

Jako, że zarówno w Sudetach, jak i Karpatach, również w Tatrach, możliwe są w weekend (31.07-1.08) niebezpieczne burze i obfite deszcze, wszystkich turystom zalecamy szczególną ostrożność. W trakcie groźnych zjawisk należy jak najprędzej zejść w doliny.

Prognoza pogody na niedzielę. Fot. TwojaPogoda.pl

W sobotę (31.07) będzie jeszcze gorąco, przeważnie od 26 do 29 stopni, a na południowym wschodzie do 30 stopni. Jedynie nad morzem ochłodzi się do 20-22 stopni. W niedzielę (1.08) dalsze ochłodzenie, przeważnie od 21 do 25 stopni, na wschodzie od 25 do 30 stopni, a na południowym zachodzie poniżej 20 stopni.

Jak się zabezpieczyć?

Tradycyjnie przed nadejściem burz, nie należy parkować samochodu w pobliżu drzewa, studzienki kanalizacyjnej i w obniżeniu terenu, gdzie zwykle gromadzi się spływająca deszczówka. Przed wyjściem do pracy lepiej pozamykać okna, zwłaszcza dachowe.

Prognoza dla trzech milionów miejscowości, aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia na Androida >>>

W upał najlepiej spożywać szklankę niegazowanej wody mineralnej co godzinę, a przebywając w pełnym słońcu jeszcze więcej, do 3-4 litrów na dobę. Warto przebywać w cieniu, unikać słońca, przewiewnie się ubierać, nie przemęczać i nie spożywać ciężkostrawnych pokarmów.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news