FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Toksyczna chmura z wybuchu w niemieckich zakładach chemicznych dotarła nad Polskę

Chmura toksycznych gazów i pyłów pochodząca z olbrzymiej eksplozji w zakładach chemicznych w niemieckim Leverkusen, dotarła nad Polskę. Część zanieczyszczeń może spaść na nas wraz z deszczem. W których regionach kraju?

Eksplozja w Leverkusen w Niemczech. Fot. Twitter.
Eksplozja w Leverkusen w Niemczech. Fot. Twitter.

We wtorek (27.07) przed południem w niemieckim Leverkusen, położonym między Kolonią a Dusseldorfem, w Zagłębiu Ruhry, doszło do silnej eksplozji w zakładach chemicznych. W spalarni śmieci zapaliły się zbiorniki z rozpuszczalnikiem.

W ciągu kilku godzin ogień udało się ugasić, jednak z powodu unoszącej się nad regionem czarnego słupa dymu, mieszkańcom zalecono pozostanie w domach oraz uszczelnienie okien i drzwi, aby groźne substancje nie dostawały się do wnętrza i nie podrażniały dróg oddechowych.

Bilans katastrofy jest tragiczny. Zginęły 3 osoby, a 30 zostało rannych, w tym kilka bardzo ciężko. Wciąż trwają poszukiwania 4 osób. Mimo, że badania jakości powietrza nie wykazały skażenia, ponieważ dym uniósł się w powietrze, a nie opadał, wyemitowane zostały znaczne ilości węglowodorów aromatycznych.

Jak informuje IMGW-PIB, rozproszona smuga zanieczyszczeń dotarła w środę (28.07) o poranku nad zachodnie Pomorze i z biegiem godzin zacznie się przemieszczać na wschód, wędrując nad całą północną częścią naszego kraju oraz południowym Bałtykiem.

Według opinii przedstawicieli IMGW-PIB, koncentracja zanieczyszczeń powinna ulec znacznemu zmniejszeniu, w tym częściowo również „wypłukaniu” przez opady deszczu występujące w tym czasie nad północną Polską.

Rozproszenie zanieczyszczeń będzie na tyle duże po pokonaniu setek kilometrów znad Niemiec, że opadające wraz z deszczem substancje nie powinny stanowić żadnego poważnego zagrożenia. Stężenie zanieczyszczeń w kroplach deszczu nie powinno odbiegać od normy.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

prognoza polsat news